„Sprzątanie Świata – Polska 2018” - 21.09.2018 r.

W tym roku przypada jubileuszowa 25 Akcja Sprzątanie Świata. Stawia ona na wsparcie segregacji odpadów w gminach.
To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz oszczędność energii i wody. aby odpady trafiały do właściwych pojemników.  Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

Uczniowie klas I – III aktywnie włączyli się w działania w ramach tej akcji.  Działania rozpoczęto pogadanką na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów sprzątania. Dzieci z klas Ia i Ib wraz z wychowawczyniami wyszły na plac szkolny. Wspólnie zbierano śmieci i porządkowano najbliższe otoczenie szkoły. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo sprawnie
i szybko, a efekty pracy były zadowalające.

Klasa II uczyła się w klasie segregacji odpadów. Z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych odbyły się zajęcia warsztatowe. Dzieci sprawnie segregowały atrapy śmieci do pojemników we właściwych kolorach. Zapamiętały kolory pojemników, do których należy wyrzucać papier, plastik czy szkło.

Działania te na pewno uświadomią dzieci, jak ważna jest segregacja odpadów. Klasy podjęły również zobowiązanie gromadzenia makulatury, zużytych baterii i telefonów komórkowych.

Udział dzieci w akcji Sprzątanie Świata przyczyni się do ukształtowania nawyku segregacji odpadów oraz dbałości o środowisko.

Autor: Zespół edukacji wczesnoszkolnej