"Mała książka - wielki człowiek"- kampania społeczna - 18.09.2018 r.

18 września  2018 r. w Warszawie zainaugurowano kampanię społeczną Instytutu Książki „Mała książka - wielki człowiek”, której celem jest uświadomienie rodzicom, jak ważne jest czytanie dzieciom już od dnia narodzin.

Kampania ma celu przekonanie rodziców, że to ma znaczenie dla rozwoju całej rodziny - dla jej więzi i wspólnych doświadczeń, bo czytanie książek pełni wiele funkcji". Ważne jest to szczególnie w dzisiejszych czasach, gdyż „jesteśmy w trakcie zmian cywilizacyjnych i w codzienności dziecka pojawia się ekran"- a wspólne czytanie to element spajania rodziny. Pomaga ono rozwijać „umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji, przejmowania perspektywy Innego, dzięki czemu rozwija się komunikacja społeczna".

Czytanie utworów o zrytmizowanej strukturze pomaga dziecku w procesie rozwijania mowy, a w wybranych do publikacji wierszach odnaleźć można sytuacje bliskie rzeczywistości małego odbiorcy.

„Wszystkie wiersze są bliskie takich sytuacji, które dziecko od maleńkości rozpoznaje - sytuacja kładzenia się spać, sytuacje związane z ciałem, rodziną, z tym, jak dziecko postrzega świat, jak oswaja sobie różne zjawiska, również abstrakcyjne i niezrozumiałe, sprowadzając je do kategorii codzienności".„Dobrzy poeci dla dzieci zawsze umieją ubrać w bardzo przystępne słowa zagadkę, która tkwi w rzeczywistości".

Zapraszamy rodziców do włączenia sie do akcji.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie www.wielki-czlowiek.pl

Autor: Jolanta Pawlak