PÓŁKOLONIE LETNIE – 25.06 – 06.07.2018 r.

Tegoroczne wakacje dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witoni rozpoczęły się od półkolonii zorganizowanych w dniach od 25.06 - 06.07 2018 r.  Na każdy dzień zaplanowano ciekawe atrakcje, dzięki czemu dzieci mogły się dobrze bawić i uczyć.

Przed wyjazdem półkoloniści przypomnieli sobie zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczek.

Oprócz codziennej, zorganizowanej formy wypoczynku, ruchu i zabawy dzieci uczestniczyły w wycieczkach i wyjazdach nad jezioro, warsztatach i pokazach. Nie było czasu na nudę. Czas od 9:00 do 13:00 był maksymalnie wykorzystany tak, aby dostarczyć uczestnikom wielu wrażeń i miłych wspomnień z wakacji.

Do form, które wzbudzały wiele entuzjazmu należały:

- Wycieczka do wioski indiańskiej

Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji, m.in.: oglądanie namiotów – tipi (tipi rodzinne, tipi wojowników), opowieści o eksponatach przedstawiających kulturę Indian z Wielkich Równin Ameryki Północnej, nauka pieśni i tańców indiańskich, zabawy na torze przeszkód, malowanie twarzy, opowieści przy indiańskim grobie, legenda indiańska, zabawa „Polowanie orła”, słuchanie brzmienia instrumentów, a przede wszystkim można było wybiegać się po ogromnym, zielonym terenie.

- Wyjazdy nad jezioro ( dwóm  wyjazdom sprzyjało gorące lato)

Dzieci mogły skorzystać z kąpieli słonecznych i wodnych pod czujną opieką ratowników.

- Wycieczka  do gospodarstwa agroturystycznego w Konarzewie . Dzieci miały okazję oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dowiedziały się skąd się bierze mleko, śmietana, twaróg… Same zrobiły masło, które później kosztowały z chlebem z domowego wypieku.

- Wycieczka do Papugarni w Łodzi

Półkoloniści poznali zwyczaje i warunki w jakich żyją ptaki. Oswojone papugi siadały im na ramionach, a niektórym nawet na głowach. Emocji było sporo! Dzieci chętnie karmiły mniejsze ptaki, brały je na ręce, głaskały. Z zainteresowaniem podziwiały mowę jednej z papug oraz sztuczki, którymi się popisywała.

- Wycieczka do Ceramilandii

Program wycieczki obejmował zwiedzanie wystawy i poznanie technologii produkcji ceramiki, a także czynny udział dzieci w warsztatach ceramicznych. Podczas zajęć każde dziecko otrzymało gotowe produkty z gliny, które ozdabiało według własnego pomysłu.

- Wyjazd do kina na film " Odlotowy nielot"

„Odlotowy nielot” to oparta na islandzkich baśniach, wysokobudżetowa, przepięknie wykonana animacja z mądrym przesłaniem, opowieść, która wzruszyła i zachwyciła małych widzów. Pełna humoru, wybornej zabawy i skrzydlatych bohaterów, których nie sposób nie polubić. To niezwykłe przygody pewnego nielota, który by odnaleźć swoją prawdziwą miłość musiał udać się w długą i pełną niebezpieczeństw podróż przez mroźną, arktyczną krainę.

- Wycieczka do Sali Zabaw „Fantazja"

Tego dnia dzieciaki znalazły się w raju, a dokładnie rzecz ujmując w Figloraju w Łęczycy, miejscu radosnej zabawy wszystkich dzieci. Potem udały się do pizzerii na pyszną pizzę, którą samodzielnie zamawiały według swoich upodobań smakowych.

- Rejs statkiem po Wiśle i zwiedzanie ZOO w Płocku

W czasie rejsu dzieci mogły podziwiać piękną panoramę Płocka i rozpoznawać napotkane zabytki. Mogły też zobaczyć w ZOO wiele różnych gatunków zwierząt. Największym zainteresowaniem cieszyły się słonie, zebry, żyrafy, rekiny i ryby - tym bardziej, że te ostatnie można było nawet dotknąć, co wielu sprawiło ogromną frajdę.

- Wycieczka do Kłóbki do Kujawsko - Dobrzańskiego Parku Etnograficznego

Uczestnicy wycieczki obejrzeli zagrody chłopskie, wnętrza chałup, remizę strażacką, kuźnię, a także budynek szkolny. Niesamowitą atrakcją dla wszystkich okazały się zajęcia praktyczne. Dzieci próbowały własnych sił w takich pracach domowych jak.: noszenie wody, pranie na tarze, malowanie serwetek za pomocą stempla.

Jak widać, spędziliśmy intensywne dwa tygodnie, w czasie  których  nie sposób było się nudzić.

Autor: Jolanta Tomczak