VIII Rajd "Śladami Marii Konopnickiej" - 21.04.2018 r.

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co wpośród burz, w zwątpienia dnie,
Gdy w duszę ci uderzy grom,
Wspomnieniem swym ocala cię?

O, jeśli kochasz, jeśli chcesz
Żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...

Frag. „Pieśń o domu” Maria Konopnicka

Dnia 21.04.2018 r. sześcioro uczniów naszej szkoły (Albert Dzieciątkowski, Sebastian Kubiak z kl. VI, Wiktor Moskwa z kl. II G, Natalia Głogowska, Katarzyna Mikołajczyk, Julia Wiktorska z kl. III A G) pod opieką p. Magdaleny Kluski wzięło udział w VIII Rajdzie Śladami Marii Konopnickiej. Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 8.00 przed ratuszem miejskim w Łęczycy, skąd młodzież przejechała autobusami na Start Rajdu. Po uroczystym powitaniu przez prezesa łęczyckiego Oddziału PTTK wyruszyliśmy na 9 km leśny szlak, który wiódł przez Ładawy, Zelgoszcz, Konopnicę do Muzeum Oświatowego im. Marii Konopnickiej w Bronowie. Tam rajdowicze zwiedzili dworek, w którym prezentowane są dokumenty, fotografie, publikacje utworów poetki, jak również meble i przedmioty codziennego użytku z epoki poetki.  Część ekspozycji poświęcona jest również szkolnictwu. Zrekonstruowano tu klasę wiejskiej szkoły z lat 50. XX w. Oglądać też można stare podręczniki, zeszyty i pomoce szkolne.

Po męczącej ale i satysfakcjonującej wycieczce na turystów czekała ciepła zupa. Następnie rozegrany został drużynowy konkurs wiedzy dotyczący życia i twórczości Marii Konopnickiej. Po posiłku i konkursie odbyło się uroczyste pasowanie nowych członków łęczyckiego Oddziału PTTK oraz wręczenie im legitymacji członkowskich. Wśród nich znalazła się (nieobecna podczas rajdu) Anna Pałczyńska z kl. II G. Następnie ogłoszono wyniki klasyfikacji końcowej i rozdano dyplomy za uczestnictwo w rajdzie.

Autor: Magdalena Kluska