„Nauka – jak osiągnąć sukces?” – zajęcia rozwijające umiejętność uczenia się w klasie IV A, VI

W dniu 16.03.2018 r. pedagog przeprowadził w klasie zajęcia mające na celu rozwijanie umiejętności uczenia się oraz efektywnego planowania nauki. Uczniowie wraz z nauczycielem poszukiwali odpowiedzi na pytanie „Po co i dlaczego się uczymy? Omówiono elementy składowe sukcesu w nauce, czyli motywację, planowanie nauki, systematyczność, odpowiednie miejsce i warunki do pracy, wytrwałość w dążeniu do celu, samodzielność w zdobywaniu wiedzy oraz koncentrację uwagi. Uczniowie podzielili się również refleksjami dotyczącymi ich trudności w trakcie przekroczenia trudnego progu rozpoczęcia nauki w klasie IV. Przedstawiono także przykładowy plan dnia ucznia szkoły podstawowej, w którym uwzględniony został czas na naukę, czas wolny, aktywny odpoczynek, sen i stałe pory posiłków. Omówiono etapy przygotowywania się uczniów do zajęć w szkole, a także rozpoczęto wstępną część do kolejnych warsztatów dotyczących efektywnego korzystania z lekcji, które odbędą się niebawem….