Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

Szkoła Podstawowa w Witoni przystąpiła do realizacji projektu „Kod do przyszłości” finansowanego ze środków  Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 w ramach działania 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej.

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz umiejętności podstaw programowania uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na terenie gmin wiejskich i miejsko – wiejskich.

W ramach podnoszenia kompetencji nauczycieli, w uzupełnieniu szkoleń stacjonarnych, obligatoryjne będą zajęcia praktyczne prowadzone wspólnie przez trenera i nauczyciela, będące jednocześnie zajęciami szkoleniowymi dla uczniów. Pozwoli to na uruchomienie zajęć z uczniami już na etapie szkolenia nauczycieli.

Każdy nauczyciel po zakończeniu projektu będzie posiadał wiedzę na temat  prowadzenia lekcji programowania z dziećmi w klasach 1-3 w taki sposób, by je angażować i zaciekawiać informatyką i robotyką. Nauczyciele zdobędą wiedzę dotyczącą tworzenia robotów z klocków Lego WeDo oraz wprawiania ich w ruch za pomocą instrukcji języka wizualnego Lego, a także Scratcha.

Dzięki programowi szkoła zyska:

1. Kadrę nauczycieli klas 1-3 przygotowaną do prowadzenia zajęć z programowania;
  2. Pakiet klocków Lego WeDo na łączną kwotę 7000,00 zł;
  3. Zestaw pomocy dydaktycznych dla nauczyciela;
  4. Bezpłatny dostęp do platformy e-learningowej dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców, na której uzyskają dostęp do:
    • gotowych scenariuszy lekcji z programowania dla klas 1-3;
    • opracowanych zadań domowych oraz testów sprawdzających;
    • systemu automatycznego sprawdzania prac domowych oraz testów;
    • analizy wyników i opisu ścieżki rozwoju;
    • wirtualnego doradcy/trenera;
    • forum komunikacji i wymiany doświadczeń.

Autor: Bożena Kuś