Światowy Dzień Mycia Rąk w naszej szkole - 16.10.2017 r.

W ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk pedagog szkolny Agnieszka Ślepecka zorganizowała warsztaty w oddziałach przedszkolnych mające na celu uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania higieny osobistej i częstego mycia rąk ciepłą wodą i mydłem dla zdrowia.

W trakcie zajęć dzieci obejrzały krótką inscenizację z udziałem rączki brudnej i rączki czystej.  Zdobyły w ten sposób wiedzę na temat zarazków bytujących na brudnych dłoniach oraz chorób przenoszonych za ich pośrednictwem. Dzieci dowiedziały się również kiedy i w jakich sytuacjach powinny myć ręce, aby być zdrowymi, a także zapoznały się z techniką dokładnego i skutecznego mycia rąk. Zdobytą wiedzę mogły wykorzystać w praktyce ćwicząc mycie dłoni pod okiem nauczyciela w szkolnej łazience.

Uczniowie zdali celująco egzamin z czystości prawidłowo odpowiadając na zadane przez nauczyciela pytania. Dla utrwalenia zdobytych wiadomości dzieci wykonywały rysunki o tematyce: „Gdy rączki wkładamy do piany – wszystkie bakterie zmywamy”, „Kiedy pieska głaszczemy – to potem ręce myjemy”, „Najpierw rączki myjemy – potem owoce jemy”, „Rączki klamek dotykają i bakterie spotykają”, „Pogromcy zarazków”.

Uczniowie klas starszych, pod opieką p. Marzeny Lewandowskiej, przeprowadzali doświadczenia obrazujące działanie mydła i ciepłej wody na drobinki ziół udające drobnoustroje, poznali choroby „brudnych rąk” (bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze) oraz brali udział w zabawie tropiącej „Poszukiwacze skarbów”. Przypomnieli sobie także (teoretycznie i praktycznie) technikę poprawnego i dokładnego mycia rąk.

Zajęcia uatrakcyjniły wspólne śpiewy, pląsy i wycinanie modeli czystych rąk.

Autor: A. Ślepecka, M. Lewandowska