Światowy Dzień Mycia Rąk - 15.10.2017 r.

15 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony w 2008 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).  Celem obchodów jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jak ważna dla zdrowia jest zwykła higiena rąk.

Mycie rąk to najprostsza i jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania grypie, zatruciom pokarmowym, chorobom pasożytniczym i skórnym. Niestety często jest bagatelizowana w życiu codziennym. Dlatego należy pamiętać o tym, aby od najmłodszych lat wdrażać dzieci do odpowiedniej higieny rąk.

Specjaliści radzą, by myć ręce w następujących sytuacjach:

• po powrocie do domu, z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji miejskiej;
  • przed przystąpieniem do posiłku, przed jego przygotowywaniem;
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po kontakcie ze zwierzętami i przedmiotami należącymi do nich (kuweta, zabawki, smycz itp.);
  • po kichaniu, kasłaniu, czyszczeniu nosa;
  • po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie, zmianach skórnych;
  • po czynnościach porządkowych, wyniesieniu śmieci;
  • po trzymaniu pieniędzy;
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu.

Aby mycie rąk było skuteczne i chroniło nas przed wieloma chorobami  należy również  dbać o to, aby trwało ono nie krócej niż  30 sekund. Podczas mycia nie wolno zapominać także o wierzchach dłoni, przestrzeni między palcami, pod paznokciami, kciukach oraz nadgarstkach.

Nasza szkoła również aktywnie włączy się w obchody Światowego Dnia Mycia Rąk.

Autor: Agnieszka Ślepecka