Warsztaty pająkarskie - 04.10.2017r.

Uczennice klasy VII i oddziałów gimnazjalnych w dniu 04.10.2017r. wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum w Łęczycy w ramach projektu „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”.

W ramach projektu p. Maria Lasota (mieszkanka Gołocic w gminie Witonia), jedyna reprezentantka tradycyjnego pająkarstwa, poprowadziła warsztaty, w czasie których dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i umiejętnościami oraz zachęcała do nauki i samodzielnych prób wykonywania pająków.

Wykonanie pająka wymaga spokoju, uporu i anielskiej wręcz cierpliwości. Sama prowadząca przyznała, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie… szczególnie etap przygotowawczy, czyli zebranie i odpowiednie cięcie żytniej słomy, wykonanie gwiazdek z papieru i płatków kwiatowych z bibuły. Samo „złożenie pająka” - jak twierdzi p. Maria - „relaksuje ją i wycisza”.  Wykonanie całej konstrukcji zajmuje jej siedem dni.

Młodzież bardzo zaangażowała się w pracę nad pająkami, a efekty końcowe były znakomite. Dziewczynom udało się stworzyć mniej lub bardziej rozbudowany "koszyczek" - podstawową część pająka "plecionego".

Powstałe w czasie warsztatów słomiane cudeńka pokazane zostaną w Muzeum w Łęczycy na specjalnej wystawie, zamykającej projekt.

Uczennice wezmą również udział w wycieczce do Lipiec Reymontowskich, by w miejscowym Muzeum zobaczyć m.in słomiane pająki, charakterystyczne dla regionu łowickiego.

Autor: Magdalena Kluska