Akcja Sprzątanie Świata – Polska – 15.09. 2017r.

„Nie ma śmieci – są surowce” to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie Świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami.
Nie mogą one kończyć, jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując, jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym.

W naszej szkole, w bieżącym roku zaplanowaliśmy następujące działania:

• Propagowanie przesłania „Nie ma śmieci – są surowce” - to bardzo ważne i potrzebne!  - rozwieszenie plakatów przesłanych przez Fundację „Nasza Ziemia”, gazetka na szkolnym holu oraz artykuł na WWW i w gazetce szkolnej.
  • Monitorowanie stanu środowiska w naszej okolicy ( obserwacja problemów np. dzikie wysypiska śmieci, nielegalne odprowadzenia ścieków).
  • Zapoczątkowanie zbiórki makulatury, baterii, telefonów komórkowych i nakrętek.
  • Udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego.
  • Podejmowanie osobistych wyzwań: np. używanie własnych toreb idąc na zakupy, ograniczenie niepotrzebnych odpadów, segregacja swoich odpadów.
  • Wykonanie użytecznych przedmiotów z odpadów (zakładki, zabawki, dowolnej kompozycji i in.).
  • "Nasze kanapki pakujemy w papier – to przyjaźniej dla środowiska" - zachęcanie do korzystania z papieru lub wykorzystywanie wielorazowych pojemników do pakowania kanapek.
  • Akcja porządkowania naszej miejscowości – okolice szkoły.

Dziękujemy za włączenie się do akcji!

Autor: Marzena Lewandowska