"ABC kulturalnego zachowania" - zajęcia wychowawcze w grupie OA

„ABC kulturalnego zachowania ” pod takim tytułem odbyły się zajęcia wychowawcze w grupie O A. Miały one na celu przypomnienie zasad obowiązujących    w grupie oraz wdrażanie do ich przestrzegania. Podczas zajęć uczniowie w formie zabaw opowiedzieli o ustalonych przez wychowawcę zasadach oraz o stopniu ich respektowania. Dzieci  poznały ćwiczenia takie, jak „Oddech”, „Dmuchanie na świecę, talerz z gorącą zupą”, „Wydmuchiwanie złości” mające na celu uspokojenie i przekierowanie negatywnych emocji na oddech, z którym  wydmuchiwały niekulturalne słowa i zachowania.  Wspólnie uzgodniły z pedagogiem, iż będą stosować zaproponowane ćwiczenia podczas codziennych zajęć, aby nie dopuścić do sprawiających innym przykrość słów i czynów. W dalszej części zajęć uczniowie poznali ćwiczenia na koncentrację „Nos, podłoga, lampa” oraz „Przypływ i odpływ” mające na celu przygotowanie     i wyciszenie ich do rozpoczęcia zajęć przy stoliczkach oraz rozmów tematycznych z wychowawcą na dywaniku. Dla dzieci, których rozpiera energia pedagog zaproponował połączenie pracy przy stoliczkach z przerwami na gimnastykę. Zajęcia            z dziećmi odbyły się w miłej atmosferze, a uczniowie aktywnie uczestniczyli zarówno w rozmowie kierowanej przez nauczyciela, jak  i zaproponowanych zabawach i ćwiczeniach.