„Podróż ku wartościom – przyjaźń” – warsztaty w klasie III A i III B

„Podróż ku wartościom – przyjaźń” – pod takim tytułem odbyły się zajęcia w klasach         III A i III B, które miały na celu uświadomienie uczniom istoty prawdziwej przyjaźni oraz uzmysłowienie różnicy między kolegą a przyjacielem. Warunkiem przedostania się  do "Krainy Przyjaźni i Miłości", w  którą na chwilę przeistoczyła się sala lekcyjna uczniowie musieli przejść przez duże, czerwone serce oraz szczerze uśmiechnąć się do prowadzącego zajęcia. Aby wywołać radosną i przyjemną atmosferę na początku zajęć przeprowadzono zabawę ruchową „Sznureczki i supełki”. Następnie przy pomocy chusty animacyjnej i opisu czytanego przez nauczyciela wprowadzono dzieci w nastrój zamieci śnieżnej. Wspólnie z uczniami przypomniano baśń  Andersena „Królowa Śniegu” oraz na jej podstawie przeprowadzono rozmowę na temat przyjaźni głównych bohaterów. W dalszej części zajęć uczniowie tworzyli własną definicję oraz wskazywały cechy prawdziwego przyjaciela. Elementem zajęć, który bardzo podobał się uczestnikom było układanie przepisu na przyjaciela. Tutaj uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą i stworzyli kucharski przepis na prawdziwą przyjaźń.                  Na zakończenie zajęć każdy uczeń miał okazję do wypowiedzenia się na temat swojego przyjaciela.