"Podróż ku wartościom - uczciwość" - warsztaty w klasie II

„Podróż ku wartościom” – pod takim tytułem odbyły się warsztaty w klasie II, których celem było uświadomienie uczniom, jak ważna w życiu jest uczciwość, czyli mówienie  i poszanowanie prawdy. Podczas zajęć  uczniowie opracowali listę skojarzeń do słowa „uczciwy”, w której znalazły się takie terminy jak: dobro, prawda, sprawiedliwość. Dzieci zostały zapoznane z tekstem  CH. H. Andersena „Nowe szaty cesarza” oraz na jego podstawie oceniały zachowania bohaterów: cesarza, oszustów szyjących szaty, skarbnika, tłumu poddanych oraz niewinnego dziecka. Po rozważaniach uczniowie doszli do wniosku, że nie należy kłamać i  w życiu trzeba dążyć do bycia uczciwym i prawdomównym człowiekiem.  Zajęcia przeplatane były zabawami : pantomimą „Jestem królem” oraz zabawą słowną „Wykrywacz kłamstw”. Podsumowaniem zajęć było hasło zapisane na tablicy:

„Uczciwość jest tylko jedna – nie można być trochę uczciwym, a trochę nie”.