Półkolonie 2016 – Wyjazd do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej – 27.06.2016 r.

W pierwszy dzień półkolonii - 27 czerwca 2016 r. - uczniowie naszej szkoły udali się do Jednostki Wojskowej 4393 w Leźnicy Wielkiej, gdzie mieli możliwość zapoznania się z pracą żołnierzy w jednostce i na misjach.

Zwiedzanie jednostki rozpoczęło się od wizyty w tunelu aerodynamicznym – symulatorze swobodnego spadania. W tunelu tym trenują skoczkowie spadochronowi przygotowywani do najbardziej skomplikowanych misji wojskowych.
     Następnie półkoloniści udali się do Sali Tradycji, gdzie jeden z żołnierzy przedstawił krótką historię I Dywizjonu Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oprócz tego uczniowie mogli obejrzeć znajdujące się tam eksponaty, zdjęcia, puchary oraz miejsce pamięci żołnierzy poległych na misjach pokojowych.
     Dzieci miały również możliwość obejrzenia różnego rodzaju sprzętu wojskowego. Uczniowie mogli wziąć broń do własnych rąk. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem służyli pomocą w obsłudze, a także udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz chętnie odpowiadali na pytania.
     Największą atrakcją okazał się jednak pobyt na lotnisku wojskowym i wejście na pokład prawdziwego śmigłowca.

Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do Witoni.

Autor: Ewa Zduńczyk, Marika Klimczak, Krzysztofa Witczak