Mało znana Turcja – spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym – 11.05.2016 r.

Która godzina podróżniku?
Wpół do drogi.

Leszek Szczasny, podróżnik, fotograf, pisarz i filozof – odwiedził Witonię i spotkał się on z uczniami szkół – podstawowej i gimnazjum, by opowiedzieć o swoich przygodach w Turcji. Globtroter zwiedził już kilkanaście krajów. Ze swoich wypraw zawsze przywozi on liczne zdjęcia. Pisze też książki podróżnicze. Sam doradza także, jak zwiedzać świat w tani sposób. Na swoim koncie ma już kilkanaście wypraw po Europie oraz do Azji i Afryki.

Tym razem, tematem spotkania była Turcja – w oparciu  o multimedialną prezentację z jego miesięcznej, autostopowej podróży po Turcji w 2007 roku. Wyłania się z niej wielowymiarowy portret wyjątkowego kraju pomiędzy Wschodem a Zachodem. Oprócz różnorodnych miejsc (np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeża) pokazuje też rytm zwykłego życia, od wielomilionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Mówi o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych.

Wirtualna podróż po Turcji wraz z Leszkiem z Szczasnym była spojrzeniem na piękno i egzotykę niecodziennych tureckich pejzaży, nie tylko zapoznaliśmy się z odmienną kulturą
i mentalnością, ale myślę, że podróżnik przekonał nas do tego, że warto realizować swoje marzenia!

Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Witoni. Dziękujemy.

Autor: Urszula Graczyk