Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2465465
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 43 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

„Cudze chwalicie, swego nie znacie….” - klasowa wycieczka do Łęczycy - 28.04.2016 r.

Dnia  28 kwietnia 2016 roku klasa szósta pojechała na wycieczkę przedmiotową, aby poznać ważne miejsca stolicy naszego powiatu – Łęczycy.  

Rozpoczęliśmy od wizyty w Bibliotece Pedagogicznej, gdzie wzięliśmy udział w lekcji nt. wyszukiwania informacji. Przypomnieliśmy sobie różne źródła informacji, wskazywaliśmy na słowa klucze, dobieraliśmy słowa do haseł. Warsztatowe zajęcia prowadzone w miłej atmosferze upłynęły szybko.

Następnie udaliśmy się do Archiwum Państwowego, aby poznać jego zasoby, pracę i obejrzeć unikalną wystawę poświęconą kulturze żydowskiej. Na ścianach pomieszczeń
i korytarzy umieszczone zostały fragmenty żydowskich nagrobków, dla których dotychczas nie znalazło się odpowiednie miejsce do prezentacji. Wszystkie macewy zostały opatrzone tłumaczeniami epigramów i objaśnieniem ich symboliki. Dopełnieniem są kopie dokumentów i fotografii ilustrujących wydarzenia oraz postaci należące do łęczyckiej społeczności żydowskiej, a także fragmenty Talmudu, Psalmów Dawida i tekstów z literatury żydowskiej dotyczącej Łęczycy.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był  Zamek. Został on zbudowany w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Bywali tu najwięksi monarchowie polscy: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk czy Zygmunt III Waza. Do dziś najlepiej zachowało się skrzydło zachodnie z basztą bramną oraz wieżą główną. Przewodnik oprowadzając po zamku mówił również o duchu jaki grasuje w komnatach. Jest to diabeł Boruta. Nocą rządzi na zamku, a w dzień nikomu nie wadzi, chyba że komuś spłata figla. Nazwa diabła pochodzi
od borów, które otaczały Łęczycę. Interesujące były także zbiory malarstwa, mebli, figur diabła Boruty.

Bogatsi o piękne wspomnienia, nieco mądrzejsi, a przede wszystkim przekonani, że nawet bliskie miejscowości i miasteczka mogą zadziwić i zachwycić swoją historią oraz pięknem, wróciliśmy do Witoni.

Autor: Urszula Graczyk