Od Niedzieli Palmowej do Wielkanocy. W jaki sposób przeżywamy te dni? - 20.03.2016 r.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, kończący się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W Niedzielę Palmową (Niedzielę Męki Pańskiej)  poświęcamy w kościołach palmy, a po powrocie do domu umieszczamy je obok krzyża jako symbol Bożego pokoju, który powinien panować w rodzinie.

W  Wielkim Tygodniu chrześcijanie w większym wyciszeniu wspominają ważne wydarzenia związane z męką Zbawiciela  oraz uczestniczą w Triduum Paschalnym (dniach paschalnych) rozpoczynającym się uroczystą Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (pamiątka ustanowienia przez Jezusa Najświętszego Sakramentu i sakramentu święceń kapłańskich).

Wielki Czwartek to Dzień Kapłanów, więc w tym dniu składamy kapłanom  życzenia i kwiaty.

W Wielki Piątek przeżywamy mękę i śmierć Pana Jezusa. To dzień żałoby, wyciszenia i ścisłego postu dla uczczenia Jezusa, który za nas cierpiał i umarł na krzyżu. Chrześcijanie  gromadzą się na uroczystej adoracji Krzyża Świętego. W tym dniu nie odprawia się Mszy św.

W Wielką Sobotę wierni gromadzą się przy grobie Jezusa. W Polsce w tym dniu święci się pokarmy (m.in. baranka - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego; mięsa i wędliny - na znak, że kończy się post; chrzan - symbol „goryczy męki Pańskiej i śmierci”; masło – oznakę dobrobytu; jajka – symbol narodzenia),  a po zachodzie słońca uczestniczymy w bogatej liturgii Wigilii Paschalnej (m.in. poświęcenie ognia i wody chrzcielnej, zapalenie paschału – świecy przypominającej zmartwychwstałego Chrystusa, odnawiamy obietnice chrztu św.).

W bieżącym roku, w tym dniu będziemy również obchodzili 1050 rocznicę chrztu Polski

W Wielką Niedzielę rano, o świcie odbywa się radosna, uroczysta rezurekcja poprzedzona procesją z Najświętszym Sakramentem  (trzy razy obchodzimy kościół wokół). Rozpoczyna ona największe i najważniejsze święto wszystkich chrześcijan – Wielkanoc, ponieważ zmartwychwstanie Jezusa jest gwarancją naszego zmartwychwstania, a spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym stanowi fundament życia każdego chrześcijanina i całego Kościoła. Tego  dnia w domach na znak miłości i radości spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym poprzedzone składaniem sobie życzeń i dzieleniem się święconym jajkiem. Z Wielkanocą związane są także liczne ludowe tradycje np. kolorowanie jajek, obdarowywanie pisankami w dowód sympatii,  szukanie zajączka lub pisanki – niespodzianki,  lany poniedziałek.

Przeżyjmy Wielki Tydzień i Wielkanoc owocnie.

Autor: Bożena Pawłowska