Światowy Dzień Rzucenia Palenia – 19.11.2015 r.

19 listopada 2015 r. będzie obchodzony Światowy Dzień Rzucenia Palenia. Akcja ta kierowana jest zarówno do palaczy, jak i osób niepalących. W tym dniu apelujemy, aby nie zaczynać palić. Zacząć jest łatwo, rzucić jest bardzo trudno - każdy, kto kiedykolwiek palił, o tym wie.

Palenie tytoniu jest od co najmniej 40 lat zabójcą nr 1 Polaków.  Co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób -to jest więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS, wypadków razem wziętych!!!

To 14 razy więcej niż z powodu wypadków na drogach i ponad 250 razy więcej niż powodu przedawkowania narkotyków.

Od początku lat 50. w Polsce na choroby odtytoniowe zmarło co najmniej 2.5 mln osób.

Szacuje się, że w 2002 r. z powodu biernego palenia w Polsce zmarło ponad 8720 dorosłych osób.

Z nałogiem warto zerwać w trosce o zdrowie - własne i najbliższych. Palenie dotyczy nie tylko osoby palącej, ale także naszych współpracowników i bliskich, których nie chcemy przecież "truć". Warto nie palić także ze względów: estetycznych (palacz wygląda gorzej, nieładnie pachnie), finansowych (papierosy są coraz droższe) oraz służbowych (pracodawcy niechętnie patrzą na palących pracowników, którym przerwy na papierosa zabierają ok. godziny pracy dziennie).

Uczniowie naszej szkoły mają podzielić się zdobytymi informacjami ze swoimi najbliższymi – być może, któryś z dorosłych podejmie to trudne wyzwanie rzucenia palenia? Może ulotka wręczona przez własne dziecko będzie miała magiczną moc? Życzymy dużo silnej woli – z pewnością bardzo się przyda…

Osoby, chcące rzucić palenie i potrzebujące wsparcia, mogą też korzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym dzwoniąc pod numer 0-801-108-108.

Więcej informacji na powyższy temat  www.jakrzucicpalenie.pl

Korzystano z informacji:

TEACUP Meeting „Rozpowszechnienie palenia tytoniu w Polsce – trendy i wyzwania”, Główny Inspektorat Sanitarny, Warszawa, 26-27.08.2015 r.

Autor: Marzena Lewandowska