„Piknik z astronomią” – 20.10.2015 r.

Warsztaty terenowe prowadzone we współpracy ze Związkiem Gmin Regionu Kutnowskiego przez specjalistów z Fundacji POLARIS z Sopotni Wielkiej przy użyciu Namiotu Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba.

Tematyka warsztatów dotyczyła obserwacji nieba nocą oraz problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem w związku z Międzynarodowym Rokiem Światła 2015. Uczniowie obserwowali rozgwieżdżone niebo i uczyli się rozpoznawać gwiazdozbiory. Mieli też okazję odbyć astronomiczną podróż w czasie. Zobaczyli jak postrzegali niebo starożytni Grecy i Rzymianie. Prowadzący warsztaty prelegent, w sposób ciekawy, zapoznał uczestników pikniku z tematyką dotyczącą znaczenia oświetlenia dla bezpieczeństwa dróg, zasad zgodnego życia z naturą tak, aby nie zakłócać nocnych ekosystemów roślin i zwierząt. Niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę ze skutków złego gospodarowanie energią elektryczną na potrzeby oświetlania przestrzeni, która nas otacza. Z pewnością zdobyta wiedza pozwoli przyczynić się w przyszłości do dbania o prawidłowe gospodarowanie sztucznym światłem, co bezpośrednio przełoży się na czynnik ekologiczny i ekonomiczny.

Warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie i aktywność uczniów. Wśród uczestników rozdano opaski odblaskowe i publikację pt. ”Zacznij ściemniać".

Autor: Bożena Kuś