„Jak mówić, aby nas słuchano? – sztuka porozumiewania się” – warsztaty w klasie V

W dniu 01.12.2023 r. pedagog szkolny przeprowadził zajęcia z uczniami klasy V na temat: „Jak mówić, aby nas słuchano? – sztuka porozumiewania się”. Na początku zajęć uczniowie przekonani byli, iż wszystko to, co przekazują swoim rozmówcom jest rozumiane     w taki sposób, jak  oni sobie tego życzą. Rozmowy z innymi wydają się bowiem czymś zupełnie oczywistym. Dopiero, gdy pojawiają się trudności, konflikty, zastanawiają się, co takiego się dzieje, że są niewłaściwie rozumiani. I wtedy okazuje się, że porozumiewanie się z drugim człowiekiem jest trudną i żmudną sztuką! W związku z tym uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, czym jest komunikacja oraz jakie są warunki jej skuteczności. Poznali schemat komunikacji, rolę nadawcy oraz odbiorcy przekazywanych komunikatów, a także istotę komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Mieli również okazję poćwiczyć nadawanie komunikatów wyrażanych za pomocą słów oraz gestów.