Wycieczka do Rogowa - 23.06.2014 r.

Najcenniejszym przymiotem natury jest jej rozmaitość.

Uczniowie klas II i III uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej finansowanej przez WFOŚiGW w Łodzi w ramach „Edukacji ekologicznej w szkołach  i przedszkolach”.

Pani Przewodnik poprowadziła nas ścieżkami największego ogrodu w Polsce, posiadającego zarazem najwięcej rzadkich okazów przyrodniczych.

Arboretum zajmuje powierzchnię ponad 53 ha. Założone zostało na terenie leśnym. Pozostałością po lesie, który istniał zanim utworzono ogród, są okolo150 letnie sosny, a także świerki, dęby i graby. Alpinarium - pod budowę ogrodu skalnego wykorzystano 1,5 ha gruntu rolnego przylegającego do Arboretum. Znajduje się tu ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i z wyspą, na której gnieżdżą się kaczki krzyżówki. W stawach pływają także kolorowe rybki, które karmiliśmy okruszkami. Można obejrzeć tutaj ponad 400 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata.  Po spacerze zakupiliśmy sadzonki, które posadzimy w przydomowych ogródkach i będziemy o nie dbać.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Lasu i Drewna. Podziwialiśmy tam bogatą ekspozycję ptaków, ssaków i owadów, kolekcję szyszek i próbek drewna, grzyby nadrzewne, żerowiska owadów, ptasie gniazda i wiele innych ciekawostek przyrodniczych. Na koniec wycieczki udaliśmy się do lasu na lekcję w terenie. Uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach „Patrzymy na las”, a klasa III utrwaliła wiadomości o warstwach lasu.

Wycieczka miała na celu rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych, poznawanie przyrody w bezpośrednim z nią kontakcie. Cele te udało się osiągnąć, dzieci wróciły pełne wrażeń.

E. Zduńczyk, B. Kuś