Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie - 18.06.2014 r.

Uczniowie klas II i III uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej finansowanej przez WFOŚiGW w Łodzi w ramach „Edukacji ekologicznej  w szkołach  i przedszkolach”.

Pierwszą atrakcją był zjazd windą 600 m pod ziemię z prędkością 6 m na sekundę. Następnie pan przewodnik oprowadził nas tajemniczymi tunelami opowiadając wiele ciekawych historii i legend. Widzieliśmy komnatę Drakuli, ładunki wybuchowe, wózki pełne soli, przepiękną Kaplicę św. Kingi, a w niej tablicę ku pamięci zmarłych górników oraz figurkę patronki wykonaną z soli. Obejrzeliśmy również w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której daliśmy popisy wokalne. Najbardziej podobał nam się korytarz zwany strefą wolnego lizania. Mogliśmy tam polizać ściany i przekonać się, że naprawdę są z soli. Podczas naszej wędrówki po długich korytarzach kopalni widzieliśmy wszędzie tylko sól: na podłodze, ścianach, suficie oraz w wagonikach wywożących urobek na powierzchnię ziemi. Złoża soli wydobywane przez górników mają ponad 3,5 miliona lat. Kopalnię przemierzaliśmy długimi korytarzami, które mają w sumie ponad 400 kilometrów. Przy wyjściu przewodnik pozwolił nam wziąć taką bryłę soli, jaką sami mogliśmy unieść. I znowu wsiedliśmy do windy w drogę powrotną na powierzchnię ziemi.
Było cudnie i słono! SUPER!

E. Zduńczyk, B. Kuś