Wycieczka do Łęczycy - 13.06.2014r.

Udział w Dniach Kultury Staropolskiej w Łęczycy.

W dniu 13 czerwca uczniowie klas piątych pojechali na wycieczkę do Łęczycy. Celem wyjazdu był udział w Dniach Kultury Staropolskiej zorganizowanych przez Muzeum Zamek w Łęczycy. Uczniowie mogli zobaczyć staropolskie życie codzienne i niecodzienne. Uczestniczyli w różnych pokazach i warsztatach oraz na chwilę przenieśli się w XVII. Zobaczyli obóz rycerski i szermierkę szablą. Chłopcy sami próbowali sił we władaniu bronią. Dziewczęta uczyły się tańca dworskiego. Co jakiś czas można było usłyszeć salwę artyleryjską. Na dziedzińcu zamkowym były również stanowiska z pokazami dawnych rzemiosł. Zaprezentowano zawody kowala, powroźnika i prządki, garncarza. Następnie piątoklasiści brali udział w warsztatach poświęconych sztuce kaligrafii i dawnego zdobienia pisma oraz poznali historię pieniądza. Na koniec został przeprowadzony mały qwiz – najlepsi otrzymali w nagrodę pieniążek z czasów Władysława Łokietka.

Spotkanie na zamku było poprzedzone wejściem na cmentarz, gdzie uczniowie zapalili znicz na grobach – pomniku poświęconym poległym żołnierzom w czasie II wojny światowej. Upamiętniliśmy również zmarłą w ubiegłym roku nauczycielkę – p. Elżbietę Nasalską – wychowawczynię uczniów klasy Va, zapalając na jej grobie znicz.

Dzisiejszy wyjazd to lekcja historii i pamięci o tym, kto i co było ważne.

Opiekunowie wycieczki:

J.Łuczak