Narodowe czytanie 2022 – 8.09.2022 r.

W dniu 8 września 2022 r. w auli Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Łęczycy odbyła się kolejna 11. edycja akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.  Spotkanie zorganizowały Biblioteka Pedagogiczna w Zgierzu filia w Łęczycy i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęczycy.

"Ballady i romanse" czytali przedstawiciele władz powiatu, miasta i uczniowie szkół.  Naszą placówkę reprezentowały: Natalia Stańczyk i Aleksandra Wysocka z kl. 7b. Dziewczynki czytały utwór „Pierwiosnek”, który rozpoczyna cały Mickiewiczowski cykl. Julian Przyboś, poeta, pisze w swojej książce Czytając Mickiewicza, że:

Pierwszy tom Poezyj nazwał Mickiewicz skromnie pierwiosnkiem, pierwszym kwiatkiem zwiastującym wiosnę nowej poezji.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.