Spotkanie autorskie z pisarzem i ilustratorem - 08.05.2014 r.

8 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej w Witoni gościliśmy Pana Pawła Wakułę

W spotkaniu autorskim z pisarzem i ilustratorem książek, a także współpracującym
z czasopismem „Angora”, gdzie publikuje swoje satyryczne rysunki, uczestniczyli uczniowie klas V naszej szkoły.

Spotkanie odbyło się we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Witoni
w ramach spotkań z młodymi czytelnikami pod hasłem „Z książką na walizkach – podróż z historią i legendą”.

Paweł Wakuła urodził się 24 czerwca 1965 r. we Wrocławiu. Jest absolwentem malarstwa i pedagogiki artystycznej. Z zawodu jest rysownikiem prasowym, od prawie
20 lat związanym z ogólnopolskim tygodnikiem „Angora”. Stałym dodatkiem do tego czasopisma jest „Angorka”, przeznaczona dla dzieci i młodzieży, w której możemy odnaleźć rysunki pana Pawła. Przez kilka lat rysował także dla „Przeglądu Sportowego”
i „Wędkarza Polskiego”.

Autor  opowiadał o swoich publikacjach, ale również rysował i odpowiadał
na pytania dotyczące swojej pracy. Uczniowie mogli dowiedzieć się skąd pisarz czerpie tematy
do kolejnych utworów oraz zobaczyć jak powstają rysunki do książek.

Pan P. Wakuła ocenił także twórczość literacko plastyczną piątoklasistów - komiksy, jakie wykonali o swoim regionie. Doceniona została praca Jakuba Pawłowskiego z klasy Vb pt. „ O tym, jak borowy został Borutą”. Uczeń otrzymał w nagrodę wybraną powieść „Kajtek i Yetik” podpianą własnoręcznie przez autora.

Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł zakupić książki, o co zadbała obecna na spotkaniu przedstawicielka Wydawnictwa Literatura oraz uzyskać pamiątkowy wpis -  dedykację  ozdabioną  rysunkami Pawła Wakuły. Na zakończenie uczniowie podziękowali pisarzowi za ciekawe spotkanie autorskie  i wręczyli Gościowi pamiątkę  oraz poprosili o wpis do kroniki szkolnej.

Opracowała: Jolanta Łuczak

„Podróż po świecie książek”

8 maja 2014 r. naszą szkołę odwiedził znany z ilustracji satyrycznych w tygodniku „Angora”  pisarz i rysownik Paweł Wakuła w ramach akcji promującej czytelnictwo w bibliotekach szkolnych, miejskich i gminnych, pod hasłem „Z książką na walizkach”.

Pisarz zaczął swoje spotkanie z klasami piątymi od przedstawienia się. Pochodzi z miejscowości Kolumna pod Łodzią, w której dzieje się akcja jednaj z powieści. Od dwudziestu lat tworzy rysunki satyryczne dla tygodnika „Angora”.

Następne przeszliśmy do tematu o fantastycznych stworach z polskich legend. Rozmowę zakończyliśmy podawaniem synonimów do słowa krasnoludek (niziołek, chochlik, skrzat, kobold).

Później Paweł Wakuła opowiadał o swoich książkach dla dzieci. Zaczynając od swojej pierwszej lektury - „Kajtek i Yetik”, (rudy chłopiec Kajtek, który całymi dniami siedzi z nosem książkach, ale kiedy spotyka dwumetrowego stwora Yetika, wyruszają w świat i mają wiele ciekawych przygód). Kończąc na wydanej szóstego maja książce „Mój tata jest olbrzymem” (są tam przedstawione perypetie dzieciaka Miśka oraz jego niezbyt skromnego ojca).

Na sam koniec Paweł Wakuła wybrał jeden z kilkunastu komiksów związanych z legendą o diable Borucie
na ogólnopolski konkurs plastyczny.

Dwugodzinny wykład pisarza bardzo się nam podobał ze względu na ciekawy sposób prowadzenia oraz rysunki, które ożywiły całą rozmowę.

Jakub Pawłowski