Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2461173
  • Do końca roku: 240 dni
  • Do wakacji: 47 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Żyjmy w zgodzie z przyrodą – rozwijanie kompetencji ekologicznych dzieci w nauczaniu wczesnoszkolnym w Szkole Podstawowej w Witoni

TYTUŁ PROJEKTU: „Żyjmy w zgodzie z przyrodą” – rozwijanie kompetencji ekologicznych dzieci w nauczaniu wczesnoszkolnym  w Szkole Podstawowej w Witoni

CELEM PROJEKTU jest realizacja programu edukacji ekologicznej i przyrodniczej w szkole składającego się z szeregu działań mających na celu wzrost świadomości i wiedzy ekologicznej oraz przyrodniczej uczniów.
REALIZOWANE ZADANIA:
1. Wycieczki i warsztaty/zajęcia tematyczne.

2. Zakup pomocy dydaktycznych związanych bezpośrednio z edukacją przyrodniczą i ekologiczną,
w tym zakup sprzętu audio- video.

3. Organizacja konkursów, w tym zakup materiałów i artykułów artystycznych.
REALIZATORZY: p. B. Kuś, L. Królikowska, E. Zduńczyk – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej,
p. Urszula Graczyk – dyrektor szkoły

Szkoła Podstawowa w Witoni  ubiegła się i otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dotację z dziedziny Edukacja Ekologiczna w wysokości 26.650,00 zł.  Całkowity koszt zadania (z udziałem własnym gminy) to 29.611,00 zł.

Wnioskodawcą w  imieniu szkoły była Gmina Witonia  - p. Wójt M. Włodarczyk wspierał inicjatywę szkoły.

 

 

NASZE DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU:

 

 

KONKURS PIOSENKI EKOLOGICZNEJ - 21 marca 2014r.

 

Uczniowie klas I - III postanowili PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY uczcić w sposób szczególny. Przeszli barwnym korowodem nad rzeczkę, gdzie spalili biodegradowalnąMarzannę. Do szkoły wrócili z kolorowym gaikiem i w radosnych humorach. Zwieńczeniem dnia był udział w szkolnym konkursie pt. „Śpiewaj z wiosną”. Dzieci zaprezentowały piosenki o tematyce ekologicznej. W kategorii klas I – III zwyciężyła klasa II. Gratulujemy!


  

 

 

SPOTKANIE Z MYŚLIWYM – 26 marca 2014r.

 

Dnia 26 marca 2014 roku  odbyło się spotkanie uczniów klas 2 i 3 z myśliwym z Wojskowego Koła Łowieckiego ,,Słowik'',  panem Mieczysławem Tomaszewskim. 

 Myśliwy, ubrany w strój galowy wraz z ekwipunkiem, w ciekawy sposób opowiadał o zwierzętach żyjących w naszych lasach. Mówił o pracy myśliwych, ich sposobach troski o zwierzęta i zadaniach, jakie każdy myśliwy ma do spełnienia. Pan Mieczysław niezwykle interesująco mówił też o swojej działalności w kole łowieckim. Zagrał na rogu sygnał Koniec polowania.   

  Na zakończenie spotkania Pan  Mieczysław Tomaszewski przeprowadził konkurs plastyczny – zadaniem dzieci było narysowanie dowolnego zwierzątka.  Zwycięzcy otrzymali piękne albumy, a wszyscy pozostali  uczestnicy spotkania batoniki.

Nagrody zdobyli:

  1. Anna Musiał klasa 2
  2. Mateusz Staniszewski klasa 3
  3. Julia Banasiak klasa 3

Spotkanie to dało dzieciom wiele radości i utwierdziło w przekonaniu, że myśliwi są potrzebni, bo kochają zwierzęta i troszczą się o nie pomagając im przetrwać zimę. 

Wszystkim myśliwym dziękujemy i pozdrawiamy ich zawołaniem – „Darz Bór”.

 

  

  

 

KONKURS ph. "EKOLOGICZNA MARZANNA" ROZSTRZYGNIĘTY! – 28 marca 2014r.

 

ADRESATAMI KONKURSU BYLI UCZNIOWIE KLAS 0 – III SP W WITONI

CELE KONKURSU:

Marzanna jako symbol wierzeń ludowych i przemijania zimy.

- Propagowanie recyklingu jako możliwości pozyskiwania różnorodnych materiałów do tworzenia ciekawych, barwnych i niezwykłych form   przestrzennych.

- Kreowanie wyobraźni dzieci w odniesieniu do wykorzystania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (słoma, bibuła, gazety, tkaniny naturalne itp.)   w połączeniu z elementami sztuki ludowej.

- Przybliżenie wiadomości o marzannie jako symbolu wierzeń ludowych.

- Promowanie pracy zespołowej i działań w grupie.

 

Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, ale i rodziców. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zachęcamy do kolejnych działań proekologicznych.

Wyniki w zakładce "Aktualności".

 

A oto nasze MARZANNY i ich wykonawcy:

   

   

  

      

 WYCIECZKA DO ZOO SAFARI W BORYSEWIE - 6 maja 2014r.

      

6 maja 2014r. uczniowie kl. I i II brali udział w wycieczce do ZOO Safari w Borysewie. Obserwacja zwierząt egzotycznych, poznanie ich zwyczajów, ciekawostek... - były interesującą lekcją przyrody. Dzieci uczestniczyły dodatkowo w zajęciach edukacyjnych ph. „Z przyrodą za pan brat”. Miały okazję dotknąć żółwia, węża, jaszczurki. Emocji było naprawdę wiele. Dyskutowały również na temat zagrożeń dla środowiska i ekologicznych zachowań ludzi. Niezwykle atrakcyjnym punktem wycieczki było figlowanie w Figlarni.

 

Następnego dnia podsumowaliśmy wrażenia. Na pytanie "Jaka była wycieczka?" dzieci odpowiadziały: "super", "znakomita", "najlepsza ze wszystkich", "świetna", "ciekawa", "niezapomniana"... Najbardziej podobały im się: białe lwiątka, żyrafy, małpy, tygrysy, foki, kucyki, lamy ... Zapytały "Czy za rok możemy jechać ponownie?".

 

  

  

  

 

KONKURS "ZABAWKA ZE SKRAWKA"

 

Celem konkursu było wykonanie zabawek z odpadów papierowych, metalowych i z tworzyw sztucznych oraz uwrażliwienie dzieci  na ważny problem, jakim jest segregacja odpadów. Konkurs zachęcił  nie tylko dzieci, ale i  rodziców do wtórnego wykorzystania odpadów.  Wykonano prace plastyczno-techniczne korzystając z odpadów. Wykorzystać można było praktycznie wszystkie nieużytki. Efekty pracy dzieci z klas I – III przeszły najśmielsze oczekiwania. Na korytarzu zorganizowaliśmy wystawę prac. Z butelek plastikowych, kartonów, guzików, nakrętek od butelek, opakowań od jajek-niespodzianek oraz innych surowców wtórnych powstały fantastyczne prace. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

 

       

OGRÓDEK NA PARAPECIE OKNA

 

Uczniowie klasy I to prawdziwi ogrodnicy. Udowodnili to w marcu, zakładając ogródek na parapecie w swojej klasie. 
Każde dziecko przyniosło sadzonkę wybranej rośliny. Wspólnie stworzyli warunki do odpowiedniego wzrostu roślinki.
Obecnie dekorują one parapety korytarzy naszej szkoły. Uczniowie klasy I i II nadal opiekują się roślinami, wzbogacając wiadomości o każdej z nich.

         

  

         

 

WYCIECZKA DO PARKU EDUKACYJNO - ROZRYWKOWEGO "MIKROKOSMOS" W UJEŹDZIE - 19 maja 2014r. 

 

Tym razem dzieci, z klasy I i II oraz kilkoro z klasy III, odwiedziły Park Edukacyjno – Rozrywkowy MIKROKOSMOS w Ujeździe koło Tomaszowa Mazowieckiego. Zobaczyły niezwykle realistyczne rzeźby owadów, wykonane z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. Wiele z nich jest znacznie większych od dorosłego człowieka. Podczas spaceru ścieżkami dydaktycznymi, uczniowie wysłuchali ciekawych informacji. Nie lada atrakcją, było też samo otoczenie, czyli piękny ogród z tysiącami roślin w wielu gatunkach i odmianach. Oprócz Zielonej Lekcji, która odbyła się w czasie oprowadzania przez przewodnika, dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych polegających na własnoręcznym tworzeniu pamiątek. Oczywiście nie zabrakło atrakcji rozrywkowych typu: pajęczyna, trampolina, zjazd linowy, wieżyczka, zjeżdżalnie, gigantyczne szachy ogrodowe …
Dzięki Parkowi MIKROKOSMOS mogliśmy zaobserwować to, co do tej pory było niedostrzegalne, mogliśmy zachwycić się tym, co w rzeczywistym rozmiarze jest niewidoczne. Zwróciliśmy uwagę na niezwykle bogaty świat owadów. Wiemy już, że te małe istoty mają olbrzymie znaczenie dla procesów warunkujących życie na Ziemi. 
   

 

    

  

  

 

 

Powiatowy konkurs plastyczny FASCYNUJĄCY ŚWIAT PRZYRODY rozstrzygnięty - 23.05.2014 r.

 

Adresatami konkursu byli uczniowie klas I – III SP w Witoni oraz szkół z sąsiadujących gmin. Celami konkursu było:

 

-   przedstawienie oczyma dzieci walorów przyrodniczych naszej małej ojczyzny;     

-   propagowanie idei poszanowania przyrody wśród dzieci;
-  poznanie zasobów przyrodniczych najbliższej okolicy;
-  edukacja w zakresie umiejętności obserwacji przyrody i zjawisk ekologicznych;              

- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci.

 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci z naszej szkoły, nadesłano również prace z SP w Daszynie. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, ale żaden z uczestników nie pozostanie bez nagrody. Wyniki konkursu można poznać w zakładce Aktualności. 

 

 

 

WYCIECZKA DO ŁODZI - 9 czerwca 2014 r.

 

9 czerwca uczniowie klas I i III uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Łodzi. Celem wycieczki było  kształtowanie wrażliwości dzieci na piękno przyrody, wzbudzenie w dzieciach pozytywnych emocji w stosunku do przyrody, w tym radości z odkrywania jej tajemnic. Dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, które przybliżyły im życie rafy koralowej. Na podsumowanie obejrzały film 3D pt. „Pod taflą oceanu”. Następnie w Ogrodzie Botanicznym podczas lekcji plenerowej „Podziwiam i chronię przyrodę” poznały wiele gatunków roślin.

 

 Następnego dnia uczniowie klasy III redagowali sprawozdanie z wycieczki. W podsumowaniu dzieci napisały: „wycieczka była fascynująca, udana, wspaniała, interesująca; poznałam rośliny lecznicze; dowiedziałam się, że konwalia jest lecznicza oraz trująca; zdałem sobie sprawę, że nie trzeba szukać obrazów w Internecie, wystarczy wyjrzeć przez okno; poznałem drzewo z gładką korą – platan; najbardziej podobała mi się wspinaczka po skałkach; nigdy nie zapomnę tej wycieczki”. 

 

  

  

  

  

 

 

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM - 16 czerwca 2014r.

Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienia bardzo ciekawe i tajemnicze. O tym jak wygląda codzienność w ulu, uczniowie klas młodszych dowiedzieli się w czasie spotkania z pszczelarzem - Panem Jarosławem Wasiakiem. Dzieci przyjrzały się z bliska pszczołom umieszczonym za szklaną szybką ula. Miały możliwość zobaczenia niektórych przyrządów niezbędnych w pracy pszczelarza, mogły wcielić się w jego rolę przymierzając ubranie zakładane przed wejściem do pasieki. Pan J. Wasiak mówił o różnych rodzajach miodu, jego właściwościach leczniczych, roli pszczół w przyrodzie, demonstrował świece wykonane z wosku. Wiemy też, jak ważna jest ekologia w życiu tych owadów. Na koniec wszyscy spróbowali pysznego miodu i pyłku kwiatowego o specyficznym smaku. Dziękujemy Panu za przekazanie cennych informacji, ciekawostek, za okazaną serdeczność oraz poświęcony czas. 

  

  

  

  

 

WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W KŁODAWIE - 18 czerwca 2014 r.

 

Uczniowie klas II i III wybrali się na wycieczkę do Kłodawy. 

Po kopalni oprowadzało nas dwóch przewodników, a zjazd na głębokość 600 m pod powierzchnię ziemi był niesamowitym przeżyciem dla wszystkich. Ze względu na bezpieczeństwo musieliśmy założyć kaski. Zjechaliśmy szybem o nazwie „Michał”; całkowity czas zjechania windą to 100 sekund, a więc niesamowite przeżycie. Pierwszym celem naszej wycieczki było zobaczenie kaplicy św. Kingi, groty wykutej w soli. Cały ołtarz zrobiony był z brył solnych różnego koloru. Podczas naszej wędrówki po długich korytarzach kopalni widzieliśmy wszędzie tylko sól: na podłodze, ścianach, suficie oraz w wagonikach wywożących urobek na powierzchnię ziemi. Złoża soli wydobywane przez górników mają ponad 3,5 miliona lat. Kopalnię przemierzaliśmy długimi korytarzami, które mają w sumie ponad 400 kilometrów. Oprócz pięknych różowych ścian solnych podziwialiśmy prawdziwe dzieła sztuki wykonane przez górników i artystów: płaskorzeźby, rzeźby, mozaiki.

 

Przy wyjściu przewodnik pozwolił nam wziąć taką bryłę soli, jaką sami mogliśmy unieść. I znowu wsiedliśmy do windy w drogę powrotną na powierzchnię ziemi.
Było cudnie i słono! SUPER! 

 

  

  

  

   

WYCIECZKA DO ROGOWA - 23 czerwca 2014 r.

 

Pani Przewodnik poprowadziła nas ścieżkami największego ogrodu w Polsce, posiadającego zarazem najwięcej rzadkich okazów przyrodniczych.

 

Arboretum zajmuje powierzchnię ponad 53 ha. Założone zostało na terenie leśnym. Pozostałością po lesie, który istniał zanim utworzono ogród, są okolo150 letnie sosny, a także świerki, dęby i graby. Alpinarium - pod budowę ogrodu skalnego wykorzystano 1,5 ha gruntu rolnego przylegającego do Arboretum. Znajduje się tu ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i z wyspą, na której gnieżdżą się kaczki krzyżówki. W stawach pływają także kolorowe rybki, które karmiliśmy okruszkami. Można obejrzeć tutaj ponad 400 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata.  Po spacerze zakupiliśmy sadzonki, które posadzimy w przydomowych ogródkach i będziemy o nie dbać.

 

Następnie udaliśmy się do Muzeum Lasu i Drewna. Podziwialiśmy tam bogatą ekspozycję ptaków, ssaków i owadów, kolekcję szyszek i próbek drewna, grzyby nadrzewne, żerowiska owadów, ptasie gniazda i wiele innych ciekawostek przyrodniczych. Na koniec wycieczki udaliśmy się do lasu na lekcję w terenie. Uczniowie klasy II uczestniczyli w zajęciach „Patrzymy na las”, a klasa III utrwaliła wiadomości o warstwach lasu.

 

Wycieczka miała na celu rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych, poznawanie przyrody w bezpośrednim z nią kontakcie. Cele te udało się osiągnąć, dzieci wróciły pełne wrażeń.

 

  

  

  

  

 

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ PROWADZONYCH  W RAMACH PROJEKTU - 25 czrwca 2014r.

 

 

Na uroczystym apelu podsumowano działania prowadzone w ramach projektu  „Żyjmy w zgodzie z przyrodą” - rozwijanie kompetencji ekologicznych dzieci w młodszym wieku szkolnym w SP w Witoni.

 

Podczas spotkania obecni byli p. Urszula Graczyk - dyrektor szkoły, p. Mirosław Włodarczyk - wójt gminy Witonia, p. Ilona Pawlak - przedstawiciel Świetlicy Środowiskowej przy Bibliotece Publicznej w Witoni, rodzice oraz uczniowie klas 0 - III. Uroczystość prowadziła  p. Bożena Kuś, która przedstawiła cele, zadania oraz działania prowadzone w ramach projektu. Następnie na scenę wkroczyli młodzi aktorzy - uczniowie klasy II. Dzieci wystąpiły w inscenizacji pt. " Bajka o dobrej królowej, złym królu, pracowitych elfach i mądrych dzieciach". W dowcipny sposób przedstawiły problem śmiecenia w lesie i najbliższym otoczeniu. Przypomniały zasady segregowania odpadów. 

Na koniec nadszedł najbardziej oczekiwany przez wszystkich moment wręczania nagród za uczestnictwo w konkursach. Pan Wójt i Pani Dyrektor z pomocą nauczycielek realizujących projekt - Bożeny Kuś, Ewy Zduńczyk i Lucyny Królikowskiej - przekazywali  dzieciom torebki z nagrodami, a było ich aż 130! Radosne śmiechy i okrzyki zachwytu jeszcze długo było słychać na korytarzu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do możliwości skorzystania z funduszu WFOŚiGW i dodatkowo dofinansowali działania w ramach projektu.

 

  

   

  

   

 

 

30 września 2014r. podsumowaliśmy ostatni etap projektu „Żyjmy w zgodzie z przyrodą” – rozwijanie kompetencji ekologicznych dzieci w nauczaniu wczesnoszkolnym w Szkole Podstawowej w Witoni” dofinansowany przez WFOŚiGW w Łodzi. Uczniowie klasy drugiej, w atrakcyjny sposób, zaprezentowali zakupione pomoce dydaktyczne, a trzecioklasiści w  wierszu i piosence przypomnieli, czym jest ekologia. Rodzice z wielkim zainteresowaniem oglądali piękne pomoce, które uatrakcyjnią zajęcia z edukacji przyrodniczej.

  

  

  

  

 

 

 

 

                                                                                    

Autor: Bożena Kuś