Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2475493
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

„Ręce zawsze czyste mam, bo o zdrowie dbam”

KIEDY NALEŻY MYĆ RĘCE?

Od mycia rąk zależy więcej, niż nam się wydaje. Na dłoniach mogą gromadzić się takie patogeny, jak pasożyty, wirusy, bakterie. Z dłoni bardzo łatwo przenieść je na twarz, a tym samym do błon śluzowych oczu, nosa czy ust. Nic dziwnego, że wiele chorób wywoływanych przez wymienione drobnoustroje nazywanych jest… chorobami brudnych rąk. Mycie rąk jest na tyle ważne, że ONZ ustanowiła nawet Światowy Dzień Mycia Rąk, który od 2008 roku obchodzimy 15 października.

 

KIEDY POWINNIŚMY MYĆ RĘCE?

Bardzo ważne jest, żeby ręce myć każdorazowo po powrocie z miejsc publicznych. W przestrzeni publicznej, a więc komunikacji miejskiej czy w sklepach bardzo łatwo o kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Co dalej? Bardzo ważne jest mycie rąk po skorzystaniu z toalety, bez względu na to, czy korzystamy z niej w miejscu publicznym, czy w domu. Dbajmy o mycie rąk przed posiłkiem, ale też przed przystąpieniem do jego przygotowania. Ręce powinniśmy myć również po zakończonej pracy w kuchni, zwłaszcza, gdy przygotowywaliśmy surowe warzywa i owoce, mięso oraz ryby. Myjmy dłonie po użyciu chusteczki do nosa, gdy zasłaniamy rękami usta podczas kaszlu i kichania, po kontakcie z osobami chorymi, po kontakcie ze zwierzętami i po uprzątnięciu ich kuwety. Mówiąc bardziej ogólnie, powinniśmy myć ręce zawsze po tym, gdy mieliśmy kontakt z płynami ustrojowymi zwierząt oraz ludzi.

 

PRZESTRZEGAJ HIGIENICZNEGO MYCIA RĄK WG WHO:

  1.  Cały proces powinien trwać od 40 do 60 sekund.
  2.  Zwilż dłonie wodą.
  3.  Nałóż mydło w ilości wystarczającej do pokrycia całych dłoni.
  4.  Pocieraj dłoń o dłoń wewnętrznymi stronami, wykonując ruchy koliste.
  5.  Pocieraj wnętrzem prawej dłoni wierzchnią stronę dłoni lewej, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Tak samo umyj drugą rękę.
  6.  Spleć dłonie i ponownie umyj przestrzenie pomiędzy palcami.
  7.  Złóż prawą dłoń w pięść i pocieraj nią o wnętrze dłoni lewej, następnie zamień dłonie.
  8.  Obejmij prawy kciuk i umyj go ruchami obrotowymi. Zrób to samo z lewym kciukiem.
  9.  Otwórz prawą dłoń i w jej zagłębieniu umyj opuszki palców lewej ręki. Wykonuj ruchy okrężne. Powtórz to samo z opuszkami palców drugiej dłoni.
  10.  Dokładnie opłucz dłonie pod bieżącą wodą.
  11.  Starannie osusz dłonie papierowymi ręcznikami.
  12.  Zakręć wodę, chwytając kran przez ręcznik.
  13.  Wyrzuć papier. Twoje ręce są czyste!

 

Podczas stosowania się do powyższej instrukcji mycia rąk, przestrzegaj także tych dodatkowych zasad:

Używaj ciepłej wody. Niewskazana jest ani zimna, ani gorąca.

Nie używaj suszarki do rąk. To siedlisko bakterii, które wraz z ciepłym powietrzem mogą ponownie zasiedlić Twoje dłonie.

W miejscach publicznych uważaj na klamki, drzwi oraz inne elementy wyposażenia, których dotykasz po umyciu rąk i przy wychodzeniu z toalety. W miarę możliwości staraj się ich nie dotykać, jeśli możesz, naciskaj na klamkę łokciem.

W okresach szczególnej zachorowalności, np. w sezonie grypowym, instrukcję „jak myć ręce?” warto powiesić sobie na drzwiach łazienki. Najlepiej, by miała ona formę obrazkową. Wystarczy jeden rzut oka na kartkę, by przypomnieć sobie wszystkie kroki związane z prawidłowym myciem rąk.

Regularne mycie rąk według wytycznych WHO szybko wyrobi w nas nawyk, a kolejne etapy higienicznego mycia dłoni na stałe wejdą nam w pamięć.

DEZYNFEKCJA RĄK – GDY NIE MASZ DOSTĘPU DO WODY

Warto wiedzieć, że w sytuacjach szczególnego ryzyka zarażania się różnymi chorobami, możemy pomagać sobie również poprzez mycie rąk bez wody. Do łatwej dezynfekcji rąk w każdych warunkach stosuje się żele antybakteryjneŻele nie wymagają spłukiwania, wystarczy dokładnie rozprowadzić odpowiednią ich ilość na dłoniach.

Mycie i dezynfekcja rąk to podstawa działań zapobiegawczych, jeśli chodzi o wiele rodzajów chorób! Stosujmy mydło i żele antybakteryjne.

HIGIENICZNE MYCIE RĄK. O CZYM JESZCZE PAMIĘTAĆ?

Nawet trwające minutę szorowanie dłoni nie będzie w stu procentach skuteczne, jeśli przed myciem nie zdejmiemy z dłoni biżuterii. Chodzi oczywiście o pierścionki i obrączkę, pod którymi pozostają zanieczyszczenia, ale jeśli nosimy też bransoletki, których po umyciu rąk dokładnie nie osuszamy, to na nich także będą rozwijały się bakterie. Pamiętajmy także o paznokciach! Najbardziej higieniczne są oczywiście paznokcie krótko przystrzyżone. Jeśli nosimy dłuższe, koniecznie zwracajmy na nie uwagę podczas mycia. Ponieważ trudno jest usunąć spod nich wszystkie zanieczyszczenia, warto używać szczoteczki do rąk, która ułatwi to zadanie.