Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2475498
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Wycieczka do Skansenu w Kłóbce – 15.10.2019r.

Klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Kujawsko - Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Zwiedzanie z przewodnikiem obejmowało teren tzw. starego skansenu oraz dworu szlacheckiego.

Uczniowie poznali drewniane zabudowania z ich wyposażeniem, tradycyjne przedmioty i narzędzia pokazujące życie codzienne rodzin chłopskich od końca XVIII wieku do lat 30. XX wieku. Zwiedzili też dwór rodu Orpiszewskich (zasłużonych uczestników wszystkich powstań narodowych), którego wnętrza wiernie odtwarzają klimat dawnej rodziny ziemiańskiej. Mieszkała tu Maria z Wodzińskich Orpiszewska — jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina.

 

Jak na uczniów przystało, uczestniczyli w dwóch lekcjach warsztatowych – w starej szkole i we dworze.  Były to:

- „Kajet, tabliczka i obsadka, czyli w szkole pradziadka”. Siedząc w ławkach z lat 30. XX w. cofnęli się do czasów „Plastusiowego pamiętnika” i ćwiczyli w  kaligrafii. Za pomocą specjalnego rysika pisali na popularnych niegdyś tabliczkach oraz używając stalówki i atramentu na papierze. Trochę się przy tych zajęciach namęczyli, a niektóre nieźle wybrudzili. Zapoznali się także ze zwyczajami obowiązującymi w szkole podczas lekcji i przerwy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia kursu kaligrafii.

- „O zachowaniu się przy stole, czyli savoir-vivre dla małych i dużych”
Zajęcia wprowadzały w miniony już świat obyczajowości szlacheckiej, szczególnie codziennych spotkań przy zastawionym stole. Po części teoretycznej, połączonej z prezentacją zabytkowych naczyń i sztućców, uczestnicy zajęć musieli zaaranżować pełne nakrycie stołu i uczyli się ozdobnego składania serwetek. Na koniec każdy otrzymał broszurkę zawierającą zasady kulturalnego zachowania się przy stole.

 

Szybko minął czas przewidziany na zwiedzanie oraz warsztaty i niestety  musieliśmy ruszać w drogę powrotną. Przywieźliśmy do domu moc wrażeń, nowych umiejętności i niezapomnianych doświadczeń.

Autor: B. Kuś, M. Gapińska