Ojczyzna jest blisko… - spotkanie środowiskowe – 14.11.2018 r.

W środę 14 listopada 2018 r. z inicjatywy Wójta Gminy Witania Mirosława Włodarczyka w  Szkole Podstawowej w Witoni miało miejsce spotkanie środowiskowe z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wielkim nieobecnym był generał brygady dr Jarosław Kraszewski Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP w  Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

W holu szkoły z młodzieżą szkolną i nauczycielami spotkali się zaproszeni goście:

ks. kanonik Zbigniew Olton proboszcz parafii św. Katarzyny w Witoni
ks. Marcin Dyśko wikariusz  parafii św. Katarzyny w Witoni
Tadeusz Woźniak poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej
Marcin Szmaja dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi
Kamil Wojtasiak z-ca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi
Zbigniew Gruszczyński Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy
Jakub Świtkiewicz Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Regionu Kutnowskiego
Mieczysław Robakowski – członek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Anna Stolarczyk dyrektor Gminnej Biblioteki
Zofia Krawczyk dyrektor GOPS
Józef Krysztofiak komendant OSP Gminy Witonia
Czesław Ojrzanowski były Przewodniczący Rady Gminy Witonia
Zarząd Rady Rodziców SP w Witoni, Sołtysi, Radni.

Po przywitaniu gości dyrektor szkoły U. Graczyk odczytała list generała J. Kraszewskiego, który usprawiedliwił swoją nieobecność koniecznością zaangażowania w nieplanowe przedsięwzięcia z udziałem Pana Prezydenta. Generał zapowiedział swoje przybycie w innym, dogodnym terminie i przekazał życzenia dla wszystkich zebranych z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Następnie głos zabrali goście – poseł T. Woźniak, który wygłosił okolicznościowy referat o dochodzeniu do Niepodległości, ks. kanonik Z. Olton mówił o roli Kościoła Katolickiego i jego księży w podtrzymaniu ducha narodowego i walce o niepodległą.

Następnie Wójt M. Włodarczyk wręczył Gościom pamiątkowe upominki, po czym wystąpiła młodzież. Taniec flagi wykonały dziewczynki z klasy III a przygotowane przez p. K. Witczak. Montaż słowno – muzyczny „Polsko Ty zawsze miałaś wiernych synów” przedstawili uczniowie klasy VIII pod kierunkiem p. J. Łuczak, pieśń Ty to masz szczęście wykonała uczennica A. Pałczyńska prowadzona przez p. V. Olesińską.

Dyrektor U. Graczyk podziękowała nauczycielom i wychowawcom za przygotowanie młodzieży oraz wszystkim pracownikom szkoły za wszelkie działania związane z uczczeniem 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wzruszeni słowami wierszy, słowami sławnych Polaków i pieśni stanęliśmy do wspólnego zdjęcia stulecia.

Dobrze jest spotkać się Dla Ciebie Polsko!

Autor: Urszula Graczyk