Nie pal przy mnie, proszę

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2013/2014 po raz kolejny do programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III „Nie pal przy mnie, proszę”.

Program ma charakter profilaktyczny. Celami szczegółowymi programu są:

• uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia,
  • kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia,
  • uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem,
  • wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz pozwala na  przynależność do grupy starszych kolegów. Wzmacnia się więc wyraźnie pierwsza faza uzależnienia − przygotowania. Według danych szacunkowych, co roku około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego, czyli na palenie bierne. Bierne palenie ułatwia wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą. Istnieje więc duże zapotrzebowanie na program edukacji antytytoniowej dla dzieci należących właśnie do tej grupy wiekowej.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ znajduje się  >>>TUTAJ<<<

Ewa Zduńczyk