Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2464782
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 44 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Czym jest Szkolne Koło Caritas (SKC)?

• Koło jest katolicką organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas Polska. Ponadto działalność SKC wpisuje się w misję i zadania wychowawczo-opiekuńcze szkoły. 

• Głównym celem działalności Koła jest kształtowanie u uczniów postawy miłości chrześcijańskiej oraz praktykowanie, szczególnie w środowisku szkolnym, przykazania miłości bliźniego oraz niesienie pomocy potrzebującym na terenie szkoły, a także w środowisku lokalnym (parafia, miejscowość/gmina, na terenie której znajduje się szkoła).

• Opiekę duchową nad Kołem pełni zazwyczaj ksiądz katecheta. W sprawach wychowawczych i organizacyjnych opiekę nad Kołem sprawuje Opiekun Koła, którym jest Nauczyciel Szkoły, wskazany przez Dyrektora Szkoły.

• Pracą koła kieruje zarząd, w skład którego wchodzą opiekunowie koła i przedstawiciele młodzieży. Wybierają oni przewodniczącego, zastępcę, skarbnika i sekretarza. Zarząd odpowiada za planowanie pracy koła oraz realizację postawionych zadań.

• Młodzież działająca w SKC sama decyduje o priorytetach i formach działalności charytatywnej. Zależą one od inicjatywy, możliwości oraz potrzeb środowiska szkolnego i lokalnego. Biorąc pod uwagę konkretne potrzeby ubogich oraz uwarunkowania środowiskowe, członkowie SKC opracowują plan działania oraz określają czas i sposoby inicjatyw charytatywnych.

• Do działalności charytatywnej młodych nawiązał w swej pierwszej encyklice Papież Benedykt XVI: „Ważnym zjawiskiem w naszych czasach jest powstanie i rozszerzanie się różnych form wolontariatu, które wyrażają się w wielorakich posługach. Pragnę wyrazić moje uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w tej działalności. To szerokie zaangażowanie stanowi dla młodych szkołę życia i uczy solidarności, gotowości do dawania nie tylko czegoś, ale siebie samych. Antykulturze śmierci, która wyraża się na przykład w narkotykach, przeciwstawia w ten sposób miłość, która nie szuka siebie samej, ale która właśnie w gotowości «utracenia siebie» dla drugiego jawi się jako kultura życia" (Deus Caritas est).