Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2466415
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 43 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Europejski Dzień Języków – 26.09.2017 r.

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne europejskie święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.

Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków,  zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając  zainteresowanie milionów ludzi w  45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się  języków używanych w innych krajach UE.

Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony  jest  corocznie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

  1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
  2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
  3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

W naszej szkole z okazji EDJ nauczyciele języków obcych przygotowali okolicznościową gazetkę wyjaśniającą historię i cel obchodzenia tego Dnia oraz przygotowali specjalne lekcje zgodnie z wytycznymi twórców tego wydarzenia oraz jednym z założeń podstawy programowej języka obcego nowożytnego mówiącym o otwartości na kulturę i język innych krajów i rozbudzaniu w uczniach postawy ciekawości i tolerancji wobec nich.  

Na zajęciach języka angielskiego w klasie III uczniowie zostali podzieleni na zespoły pięcioosobowe a następnie każdy z nich przygotował plakat dotyczący jednego z 6 krajów UE (Wielka Brytania, Rosja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Francja) którego języka warto się uczyć. Pod kierunkiem nauczyciela i z pomocą słownika online uczniowie przetłumaczyli zwrot powitania w języku danego kraju. Następnie zwrot taki wraz z flagą umieszczono na plakatach promujących dane państwo. Uczniowie narysowali na nim sceny, obiekty i krajobrazy, które najbardziej kojarzyły im się z takim państwem. Praca w grupach przebiegała żywiołowo a na końcowy efekt pracowali wszyscy członkowie danej grupy.  

W klasie I uczniowie dyskutowali z nauczycielem dlaczego warto uczyć się języków obcych i poznawać inne kultury. Dominowały odpowiedzi związane z wyjazdami wakacyjnymi i zawiązywanymi przyjaźniami międzynarodowymi, chociaż nie brakło też wypowiedzi dotyczących przyszłej kariery akademickiej i zawodowej. Po obejrzeniu krótkich prezentacji o wybranych krajach UE uczniowie podzielili się na grupy zgodnie z wyborem kraju, który będą ilustrować na kartonach. Następnie każdy indywidualnie mógł skopiować daną flagę danego kraju UE dostarczoną przez nauczyciela i narysować jego wizytówkę. Dla chętnych osób nauczyciel dopisał pozdrowienia w języku danego kraju na odpowiednich rysunkach, które uczniowie zabrali do domu. Zabawy było co nie miara.

W klasie IVA zajęcia przebiegały w podobnej formie do zajęć w klasie III. Tym razem uczniowie posłuchali nagranych powitań w 6 językach używanych w UE. Następnie ochotnicy zapisali pozdrowienia na tablicy i dobrali do danych pozdrowień odpowiednią flagę. Później wybraną przez siebie frazę zapisali w zeszycie i przygotowali indywidualne wizytówki krajów wraz z flagą, charakterystycznymi rzeczami dla danego państwa i oczywiście pozdrowieniami w odpowiednim języku. Na prośbę uczniów pracę umiliły przeboje w 6 językach UE na czele z nieśmiertelnym Despacito.

Europejski Dzień Języków Obcych dostarczył uczniom naszej szkoły niezapomnianych wrażeń a przy okazji przypomniał im, że warto uczyć się języków obcych, warto poznawać inne kultury i wiedzieć jak najwięcej o sąsiednich krajach - być jednocześnie Polakiem i Europejczykiem.

 

Opracował Radosław Woźniak