Owoce w szkole

Program „Owoce w szkole”, przyjęty przez Radę Ministrów, polega na bezpłatnym dostarczaniu uczniom klas I-III szkół podstawowych owoców i warzyw i jest częścią inicjatywy zaproponowanej przez Unię Europejską.

Celem programu „Owoce w szkole” jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje bezpłatnie dwa razy w tygodniu porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego warzywnego. Dzieciom udostępniane są następujące produkty wybrane z katalogu określonego przez Ministerstwo Zdrowia: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.  Owoce i warzywa dostarczane uczniom w ramach programu będą spełniać wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych. Dostarczane owoce i warzywa będą gotowe do bezpośredniego spożycia -  czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe.

Organizacją i wdrożeniem programu zajmuje się Agencja Rynku Rolnego. Na stronie internetowej www.arr.gov.pl można znaleźć więcej informacji na temat programu w tym również zasady rozdzielania owoców i warzyw.

Szkolny koordynator programu Ewa Zduńczyk

W ramach realizacji programu OWOCE W SZKOLE dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w dniu zdrowia.  Uczniowie gromadzili informacje  na temat witamin zawartych w owocach i warzywach, a chroniących przede wszystkim przed przeziębieniem, korzystając z różnych źródeł informacji. Dzieci z klasy 3 wykonały surówki owocowo-warzywne. Praca dostarczyła im mnóstwo radości. Efektem były pyszne i zdrowe surówki, które wszystkim smakowały. Dodatkiem były soczki dostarczone w ramach programu OWOCE W SZKOLE.

Pierwszaki też znają wartości odżywcze warzyw i owoców. Z zapałem przygotowały pyszne kanapki pełne witamin, które smakowały dzieciom i nauczycielom.

Na podsumowanie programu OWOCE W SZKOLE uczniowie klasy III na zajęciach kola teatralnego przygotowali inscenizację pt. „Zdrowy Kapturek”. Celem przedstawienia było: kształtowanie postaw prozdrowotnych, nabywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, kształtowanie nawyków higienicznych oraz zachęcenie do spożywania owoców i warzyw, również tych dostarczanych w ramach programu Owoce w szkole.

Sprawozdanie z akcji „Owoce w szkole”

W  roku szkolnym 2013/ 2014 Szkoła Podstawowa w Witoni uczestniczyła w programie „Owoce w szkole”.  Wszyscy uczniowie z klas I – III (117 dzieci w I semestrze, 119 w II) za zgodą rodziców brali udział w powyższej akcji.

Owoce i warzywa dostarczano w zestawach:

Lp.

Zestaw

Liczba porcji przypadająca na 1 dziecko

I semestr

II semestr

Rok szkolny

Jabłko, marchew

Gruszka, marchew

Gruszka, papryka

Jabłko, rzodkiewka

Jabłko, sok warzywny

Marchew, sok owocowy

Tematyka zajęć prowadzonych w naszej szkole w ramach programu „Owoce w szkole” obejmowała:

-  prezentacje uczniowskie:

kl. I - promocja spożywania owoców pochodzących z Polski

kl. II - promocja spożywania warzyw pochodzących z Polski

kl. III- piramida zdrowia

- wykonanie owocowych kompozycji ze zgromadzonych owoców pochodzących z polskich sadów;

- gromadzenie informacji na temat witamin zawartych w owocach   i warzywach, a chroniących przede wszystkim  przed przeziębieniem, na podstawie różnych dostępnych źródeł;

- założenie hodowli fasoli -  obserwacja jej wzrostu w zależności od warunków hodowli (czynniki warunkujące prawidłowy wzrost roślin);

- założenie hodowli szczypiorku (wykorzystanie podczas przygotowania kanapek)

- przygotowanie i konsumpcja sałatki warzywnej, owocowej i kanapek;

- wystawienie inscenizacji pt. „Zdrowy kapturek”.

Szkolny koordynator programu Ewa Zduńczyk