Spotkanie z myśliwym p. Mieczysławem Tomaszewskim

Dnia 7.03.2013 roku  odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Witoni z   myśliwym  z Wojskowego Koła Łowieckiego ,,Słowik'',  panem Mieczysławem Tomaszewskim.

Nasz gość  ubrany był w galowy mundur myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Strój składał się z ciemnozielonych spodni, marynarki i czapki. Pan Mieczysław miał także zielony sznur paradny, nóż i róg myśliwski. Objaśnił nam, do czego  służą te myśliwskie rekwizyty.

Myśliwy opowiadał  o swojej  pasji, która wiąże się z dużą odpowiedzialnością, obowiązkami, a także przyjemnościami. Uczył nas jak rozróżniać daniele, sarny i jelenie, opowiadał o różnych gatunkach zwierząt łownych i chronionych występujących w naszej najbliższej okolicy. Wyjaśnił nam, czym różnią się tropy i ślady zwierząt i jak można je zaobserwować w naturalnym środowisku. Ślady - to żerowiska, nory, miejsca walk, odchody zwierząt.  Tropy - to odciski kończyn pozostawione na podłożu.

Rozmawialiśmy o  budowie i zwyczajach poszczególnych zwierząt, a także o naszych obowiązkach względem dzikich zwierząt i tych, z którymi mamy najbliższy kontakt, czyli zwierzętami domowymi.

Ciekawostką dla nas była gwara myśliwska - od dziś wiemy na przykład, że zając ma  „słuchy” i  „trzeszcze”,  sarny „lusterka”,  a jelenie „badyle”.

Jednak największą atrakcją było odegranie na  rogu myśliwskim sygnałów  ,,Koniec Polowania'' i „Lis  na rozkładzie”.

Na zakończenie spotkania Pan  Mieczysław Tomaszewski przeprowadził wśród nas test wiedzy na temat myślistwa. Najlepsi okazali się uczniowie klasy Vb:

1.      Magdalena Czarnecka
  2.      Małgorzata Gonera
  3.      Daniel Garwicki

Zwycięzcy otrzymali piękne albumy, a wszyscy pozostali  uczestnicy spotkania pyszne batoniki.

Nasi młodsi koledzy z klasy III zamiast konkursu wiedzowego brali udział w konkursie plastycznym.

Nagrody zdobyli:

1.      Wiktoria Rosolak
  2.      Igor Wojtera
  3.      Alicja Szymczyk

Spotkanie z myśliwym było bardzo ciekawą lekcją przyrody. Dziękujemy!

Z myśliwskim pozdrowieniem-

Darz Bór