Konkurs Krasomówczy Pięknie opowiedzieć Ojczyznę - 26.09.2013r.

Po wstępnej weryfikacji chętnych uczniów do etapu powiatowego zakwalifikowano 2 ucz.:

Jakuba Kaźmierskiego (kl.VIa)  i Daniela Garwickiego (kl.VIb)

Eliminacje powiatowe Konkursu Krasomówczego "Pięknie opowiedzieć Ojczyznę"odbędą się 26 września br. w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy  o godz. 900. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego.

„Pięknie opowiedzieć Ojczyznę”

Regulamin Konkursu Krasomówczego

I.  Założenia ogólne konkursu

Celem konkursu krasomówczego jest:

• zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego,
  • wdrażanie do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli,
  •  rozbudzenie zamiłowań krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie ich do poznawania własnego regionu, jego historii i dorobku,
  • pogłębianie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie zaprezentowania ich w konkursie.

II. Tematyka  konkursu

Szkoły podstawowe i gimnazjalne

Na etap powiatowy konkursu uczestnicy przygotowują do zaprezentowania:

1. Temat popularyzujący własny geograficzno - historyczny region ze szczególnym uwzględnieniem:

a)  piękna krajobrazu i zabytków Ziemi Łęczyckiej,

b)                              zjawisk, zdarzeń, historii i dorobku Ziemi Łęczyckiej,

c)  wrażeń z wycieczki krajoznawczej odbytej po Ziemi Łęczyckiej,

d)  historii, legend, prezentacji sylwetek ludzi  szczególnie zasłużonych dla Ziemi Łęczyckiej.

Szkoły ponadgimnazjalne

Tematyka jest dowolna, powinna być jednak związana z turystyką i krajoznawstwem. Sugerujemy prezentację walorów własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ludzi ciekawych. Mile będą widziane tematy nowe, dotychczas nie prezentowane a charakterystyczne dla Ziemi Łęczyckiej.

III. Warunki uczestnictwa w konkursie

1. Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu łęczyckiego.
  2. Szkołę może reprezentować od 1 do 3 uczestników. Wystąpienia są wyłącznie indywidualne.
  3. Konkurs jest czteroetapowy:

a )  eliminacje szkolne,

b )  eliminacje powiatowe,

c )  eliminacje wojewódzkie,
      d )  finał centralny.

3. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych prezentują temat w czasie 5 minut z  tolerancją 30 sekund, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych 10 minut z tolerancją 30 sekund.

4. O kolejności wystąpień decyduje losowanie.

IV. Kryteria oceny

Przy ocenie Jury będzie brało pod uwagę:

1. Zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu.

2. Konstrukcję wypowiedzi.

3. Ogólną prezentację tematu.

4. Sugestywność wypowiedzi.

5. Jasność i logiczność formułowanych myśli.

6. Płynność oraz poprawność wyrażania się.

7. Bogactwo języka i jego barwność.

8. Dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego.

9. Kontakt ze słuchaczami.
UWAGA!

Należy pamiętać, że jest to Konkurs Krasomówczy, a nie recytatorski i prezentowanie wyuczonych na pamięć tematów nie będzie mile widziane. Chodzi o wypowiedzi spontaniczne, sugestywne, zaprezentowane barwną i piękną polszczyzną.

V. Zasady pracy Jury

1. Jury pracuje zgodnie z zasadami zawartymi w tym Regulaminie.
  2. W skład Jury wchodzi: przewodniczący, sekretarz, członkowie.
  3. Przed rozpoczęciem konkursu Jury uzgadnia zasady oceniania i prezentuje je uczestnikom.
  4. Każdy z członków Jury ma do swojej dyspozycji skalę ocen od 0 do 10 punktów.
  5. Suma punktów przyznanych przez wszystkich członków Jury podzielona przez ich liczbę daje właściwą ocenę poszczególnych uczestników.
  6. Punkty za przekroczenie limitu czasu są odliczane po podaniu średniej ilości punktów.
  7. Ustalone przez członków Jury oceny są jawne, ostateczne i nie podlegają weryfikacji.

Opiekun konkursu: Jolanta Łuczak