XXXIX Zlot do Środka Polski - 12.05.2018 r.

Poznawanie piękna i walorów krajoznawczych Gminy Piątek połączone z zabawą to cel tegorocznego Zlotu do Środka Polski

Dnia 12.05.2018 r. odbył się XXXIX Zlot do Środka Polski na terenie Gminy Piątek. Udział w nim wzięły tylko trzy uczennice naszej szkoły (niestety czwórka uczniów, która również zgłosiła swój udział nie dotarła na poranną zbiórkę z różnych przyczyn … niektórzy zwyczajnie zaspali). Anna Zwierzchowska z kl. IV a, Katarzyna Wyrzykowska z kl. IV b oraz Weronika Maciejewska z kl. II gim) pod opieką p. Magdaleny Kluski podjęły wyzwanie i dzielnie przemierzały łąki i lasy na trasie Pęcławice – Młogoszyn - Włostowice – Czarnopole – Goślub. Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 8.45 przed Urzędem Gminy Piątek. Po uroczystym powitaniu przez prezesa łęczyckiego Oddziału PTTK p. Pawła Czarneckiego oraz Wójta Gminy Piątek Pana Krzysztofa Lisieckiego przeszliśmy na plac gdzie trwał X Plener Rzeźbiarski Środka Polski. Mieliśmy okazję podziwiać drewniane rzeźby lokalnych twórców ludowych. Następnie autokarami pojechaliśmy do miejscowości Pęcławice, gdzie zwiedziliśmy drewniany kościół pw. Matki Boskiej Łaskawej z 1521 roku. We wnętrzu znajdują się m.in.: gotycki krucyfiks z XV wieku, krucyfiks rokokowy z XVIII wieku, dwa obrazy procesyjne i dwa ornaty z końca XVIII wieku. Przyczyną wybudowania kościółka były częste wylewy rzeki Bzury, które uniemożliwiały wiernym udział w nabożeństwach odprawianych w świątyni w Piątku. Po wysłuchaniu historii kościoła wyruszyliśmy na trasę rajdu która liczyła 10 km. W trakcie wędrówki rozegrane zostały konkursy drużynowe. Mimo, iż grupa liczyła 3 osoby, dziewczyny zmierzyły się z zadaniami.

Po wyczerpującej wędrówce w sali OSP w Goślubiu nastąpiło uroczyste podsumowanie raju. Po posiłku ogłoszono wyniki klasyfikacji końcowej i rozdano dyplomy za uczestnictwo w rajdzie.

Był to już ostatni rajd w tym roku szkolnym … być może w przyszłym, większa liczba uczniów będzie chętna do spędzania wolnego czasu w tej właśnie formie. Dzięki uczestnictwu w rajdach nie tylko dbamy o kodycję fizyczną , ale również poznajemy piękno i walory krajoznawcze gmin na terenie naszego powiatu.

Serdecznie zapraszamy !!!

Autor: Magdalena Kluska