XVII "Rajd - Powitanie Wiosny na Ziemi Łęczyckiej" - 24.03.2018 r.

Wiosna, wiosna już tuż, tuż.
Płaszcz słomiany spada z róż,
Pączki ma już każdy krzak -
To jest wiosny pierwszy znak.

W dniu 24.03.2018 r. grupa 7 wytrwałych piechurów naszej Szkoły pod opieką p. Magdaleny Kluski powitała wiosnę na trasie Rajdu zorganizowanego już po raz siedemnasty przez PTTK Oddział "Ziemi Łęczyckiej" w Łęczycy. Współorganizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Mazewie przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łęczycy, Starostwa Powiatowego w Łęczycy, Urzędu Gminy w Łęczycy  oraz Urzędu Gminy w Daszynie. Celem Rajdu było propagowanie turystyki jako zdrowego stylu życia, poznawanie piękna i walorów krajoznawczych Gminy Daszyna połączone z zabawą w budzącej się do życia wiosennej scenerii. Przygotowano dla uczestników dwie trasy: Nowe – Mazew (12 km), dla przedszkolaków i młodszych klas SP: Ogrodzona - Mazew (5 km). Przed marszem zwiedziliśmy Kościół p.w. Świętego Floriana. Podziwiając jego wnętrze wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat jego historii. Dowiedzieliśmy się m.in. iż został zbudowany z drewna modrzewiowego w 1775 r. z fundacji Andrzeja Kicieńskiego wojewody rawskiego. Obrazy w kościele pochodzą z 1880 r. i są autorstwa Antoniego Murzynowskiego.

Po wyjściu z kościoła tradycyjnie zrobiono pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników rajdu. Nadszedł w końcu czas na pieszą wędrówkę, podczas której należało zmierzyć się z przygotowanymi przez organizatorów konkursami. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych – uczniów klas IV- VI i uczniów klas VII - gimnazjum. Mimo, iż nasza drużyna liczyła tylko 7 osób podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedną stanowili uczniowie: Anna Zwierzchowska z kl. IV a, Sebastian Kubiak i Albert Dzieciątkowski z kl. VI, drugą: Katarzyna Mikołajczyk, Julia Wiktorska z kl. III A G, Weronika Maciejewska i Wiktor Moskwa z kl. II G.  Podczas konkursów drużynowych należało wykazać się nie tylko wiedzą z geografii Polski (szczególnie naszej małej ojczyzny - powiatu łęczyckiego), ale także języka polskiego (napisanie opowiadania o tematyce wiosennej). Uczestnicy musieli zmierzyć się również z konkurencją, która wymagała sprawności manualnej i wielkiej cierpliwości … zadanie polegało na jak najszybszym rozwiązaniu 8 supełków ciasno zawiązanych na sznurku. Fenomenalnie poradziła sobie Weronika Maciejewska, której zabrakło jednej sekundy do zwycięstwa. Niezwykła sprawność ruchów pozwoliła uplasować się jej na drugim miejscu. W kategorii klas IV-VI najlepszy okazał się Albert Dzieciątkowski, któremu najszybciej udało rozwiązać wszystkie supełki.

Na mecie Rajdu uczestnicy odpoczęli po długiej wędrówce oraz zjedli wspaniałą zupę  grochową. Wszyscy z niecierpliwieniem czekali na wyniki konkursów drużynowych oraz ogłoszonego wcześniej konkursu indywidualnego pt. „Najpiękniejsza wiosenna fryzura”. W tym konkursie nasze uczennice zostały zakwalifikowane do finału, jednak pierwsze miejsca powędrowały do uczniów z innych szkół (przepięknie upięte i ozdobione fryzury można podziwiać na załączonych zdjęciach w galerii). Nagroda czekała na nas w konkursie drużynowym. Wysiłek umysłowy i fizyczny opłacił się i w kategorii klas VII - gimnazjum nasi uczniowie zajęli II miejsce otrzymując puchar ufundowany przez Wójta Gminy Daszyna.

Przed ogłoszeniem wyników konkursów odbyło się jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie. Pan Paweł Czarnecki (prezes PTTK „Ziemia łęczycka”) przyjął w szeregi oddziału nowych członków. Przysięgę turysty złożyła z naszej szkoły Weronika Maciejewska, która od dnia dzisiejszego jest pełnoprawnym jego członkiem. Do tego zacnego grona dołączyła również Anna Pałczyńska z kl. II G, której zabrakło na wiosennym rajdzie.

Czas podczas rajdu upłynął niesamowicie szybko. Mimo braku wiosennych promieni słonecznych wszyscy bawiliśmy się świetnie. Do Witoni wracaliśmy w bardzo radosnych nastrojach, ciesząc się zajęciem wysokiego miejsca w klasyfikacji generalnej konkursów oraz wspominając piękno budzącej się do życia przyrody.

Autor: Magdalena Kluska