Spotkanie z żołnierzem - 07.05.2024 r.

W poniedziałek 6 maja 2024 r. uczniowie klasy 7 uczestniczyli w spotkaniu z kapralem Piotrem Janiakiem - żołnierzem z dywizjonu lotniczego w Leźnicy Wielkiej w ramach pilotażowego programu „Edukacja z wojskiem” dla uczniów szkół podstawowych.

Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

Gość opowiadał o swojej pracy, m.in. o tym, jakie cechy charakteru i predyspozycje powinien mieć kandydat na żołnierza, na czym polega i jakie znaczenie ma służba wojskowa. Przedstawił także ścieżkę kariery wojskowej. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że żołnierze nie tylko bronią ojczyzny, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Kapral Janiak z  zapałem opowiadał o różnych ciekawych sytuacjach związanych ze służbą. Wyświetlił i omówił filmy z akcji i ćwiczeń. Uczniowie nie kryli, że to bardzo ciekawy, lecz również niebezpieczny zawód.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. O bardzo dużym zainteresowaniu świadczyła liczba zadawanych przez młodzież pytań. Po takim przeżyciu, wielu chłopców, ale i niejedna dziewczynka zamarzy o służbie wojskowej.