Dzień Ziemi w klasach IV – VIII – 22.04.2024 r.

W dniu 22 kwietnia 2024 r.  uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w projekcie
edukacyjnym - „Dbajmy o naszą planetę!” Podczas warsztatów zdobywali i poszerzali wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej, skutków niewłaściwego gospodarowania człowieka na Ziemi, zdrowego stylu życia i kształtowania umiejętności interpersonalnych.

Dzień Ziemi - znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, a w Polsce pierwszy Dzień Ziemi obchodziliśmy w 1990 roku, a więc ponad 30 lat temu. Każdego roku święto odbywa się pod innym hasłem przewodnim.

„Dbamy o naszą planetę” – pod takim hasłem przebiegał tegoroczny projekt edukacyjny, który realizowaliśmy w międzyklasowych grupach warsztatowych z okazji Dnia Ziemi. Podczas zajęć uczestnicy:
- dowiedzieli się w jaki sposób powstają zanieczyszczenia wody i jak można im zapobiegać,
- odpowiadali w języku angielskim na pytanie „Co by było, gdyby... zabrakło (ludzi, pszczół, wody, drzew)?,
- projektowali ekologiczne T- shirty,
- wykonywali prace plastyczne drzew, które są ratunkiem dla ziemi.
- rozwiązywali "Eko-Mat escape: Ratuj Ziemię z matematyką!"
- rozwiązywali Quiz Kahoot - Co wiesz o zagrożeniach czyhających na naszą Ziemię?

Nie zabrakło również zdrowego śniadania, które samodzielnie przygotowali uczestnicy, a na zakończenie projektu był sprawnościowy tor przeszkód.

Mamy nadzieję, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy włączyli się w obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. 22 kwietnia to nie tylko czas na świętowanie piękna naszej planety, ale przede wszystkim moment refleksji i działania na rzecz jej ochrony. Każdy z nas może wnosić swój wkład w ratowanie Ziemi poprzez proste codzienne działania oraz aktywne uczestnictwo w różnych inicjatywach proekologicznych.

Autor: Agnieszka Petrykowska