Klasy drugie na wycieczce w Kutnie – 12.03.2024 r.

Dzisiejszy dzień upłynął drugoklasistom na warsztatach kulinarnych, zwiedzaniu Muzeum Pałac Saski w Kutnie, wizycie na dworcu PKP i spotkaniu z jej pracownikami oraz na interesującej lekcji w pociągu Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych.

Uczniowie rozwijali ciekawość poznawczą i umiejętności kulinarne w trakcie warsztatów w Pizzerii „Na Widelcu”. Praktyczne wyzwanie rozpoczęło się od ćwiczenia kreatywności przy wykonaniu czapki kucharskiej, przypomnieniu zasad savoir-vivre przy stole, utrwaleniu czynności higienicznych, a zakończyło skonsumowaniem samodzielnie przygotowanej pizzy. Była to prawdziwa uczta dla podniebienia, wszystkie pizze smakowały wyśmienicie!

Drugim punktem wyjazdu było zwiedzanie kompleksu muzealnego Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Przewodnik oprowadził nas zarówno po wnętrzach pałacowych, jak i po części poświęconej historii miasta, bitwie nad Bzurą, czy wizycie Napoleona. Muzeum jest multimedialne, nowoczesne, przez co wizyta w nim była niezwykle wciągająca i upłynęła przyjemnie. Przewodnik nie skupiał się wyłącznie na mówieniu o faktach historycznych, ale bazował na ciekawostkach, które z pewnością zostaną na dłużej w głowie.

Kolejnym doświadczeniem edukacyjnym była wizyta na dworcu PKP pozwalająca zrozumieć funkcjonowanie transportu kolejowego. Uczniowie uczyli się jak korzystać z rozkładu jazdy, kupować bilety i zachowywać się na peronie. Dowiedzieli się o zniżkach ustawowych dla dzieci i młodzieży na przejazdy koleją. Poznali pracowników Straży Ochrony Kolei.

Niezwykle miłym akcentem było spotkanie z pracownikami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – kierownikiem pociągu, maszynistą, konduktorem i przedstawicielem Biura Promocji ŁKA, którzy przekazali wiele ciekawostek i zasad związanych z bezpieczną podróżą pociągiem, obsługą urządzeń znajdujących się w przedziałach… Na koniec czekała  niespodzianka w postaci pamiątkowych gadżetów i oczywiście gratisowy przejazd do Witoni. Szkoda tylko, że podróż była tak krótka…

Dzisiejszy dzień był niezwykle intensywny i interesujący, wzbogacił wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne uczniów.

Pragniemy podziękować Rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu wycieczki, pracownikom PKP oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej za okazaną życzliwość, opiekę i niezapomniane wrażenia ze spotkania i podróży.

Autor: B. Kuś, L. Królikowska, M. Gapińska