Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni

99-335 Witonia

ul. Szkolna 4

tel. 24 356 40 19

https://www.facebook.com/spwitonia

spwitonia@poczta.onet.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 2439136
  • Do końca roku: 256 dni
  • Do wakacji: 63 dni
1

Kartka z kalendarza

Kontakt

Szkoła Podstawowa w Witoni

ul. Szkolna 4

tel/fax 24 356 40 19

E-mail: spwitonia@poczta.onet.pl

Na tropie motoryzacji, nauki i techniki - 08.11.2022 r.

Dnia 8 listopada 2022 r. klasy 5a i 5b wybrały się na kolejną wspólną wycieczkę. Tym razem celem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i leżąca nieopodal stolicy niewielka miejscowość Otrębusy, w której powstało i wciąż rozwija się  Muzeum Motoryzacji i Techniki. Wyjazd został w sfinansowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Poznaj Polskę”.

Uczniowie z chęcią wybrali się w podróż w przeszłość i z zaciekawieniem oglądali zabytkowe pojazdy różnego rodzaju. Widzieliśmy między innymi samochody z lat 20 tych XX wieku - okresu wielkiego rozkwitu motoryzacji, niesamowity świat drugiej wojny światowej, czyli czołgi, wojskowe samochody, ciężarówki, pojazdy powstałe za żelazną kurtyną, takie jak Czarna Wołga, Syrena, Warszawa i ogromne wehikuły z kilku litrowymi silnikami, powodujące ciarki na plecach u każdego fana amerykańskiej motoryzacji, zachodnioeuropejskie zabytki motoryzacji, samochody ciężarowe z okresu ubiegłego wieku, klasyczne autobusy.

Zachwyciły nas również motocykle takie jak K-750 - radziecki motocykl z koszem, Humber 500 z roku 1913, MZ Trophy, Motorynka, Junak, WFM Osa, Romet czy jedyny zachowany egzemplarz na świecie - wojskowy Sokół 1000 z 1936r.

Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć rekwizyty z przeszłości, takie jak radioodbiorniki, zabytkowe rowery, angielskie budki telefoniczne, wozy i wózki, aparaty fotograficzne, patefony, gramofony, katarynki, kufry, walizki, zegary i wiele innych. Jedną z największych atrakcji okazał się czołg „Rudy” używany przy produkcji serialu „Czterej pancerni i pies”.  Niewątpliwie ogromną zaletą muzeum była możliwość nie tylko dotknięcia, ale i wejścia do środka wielu wozów.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer Wybrzeżem Kościuszkowskim, podziwianie Pomnika Syrenki i Mostu Świętorzyskiego. Korzystając z przepięknej pogody spacerem doszliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym nie ma wyznaczonych ścieżek ani przewodników. Jedyne co muszą zrobić zwiedzający to dać się ponieść swobodzie i fantazji. Nasi uczniowie kierowali się własną ciekawością, tym, co ich zainteresowało i zwróciło szczególną uwagę. Mogli odkryć pasje, zgłębić swoją wiedzę w różnych obszarach, przeprowadzić najróżniejsze eksperymenty na własną rękę.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspólnym obiadem, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Była to kolejna udana i niezapomniana wycieczka, która wzbogaciła nas o nową wiedzę i doświadczenia, a także pozwoliła zacieśnić nasze relacje.

Autor: Rafał Szutowski